Multipl skleroz hastalarında immunmodulatuvar tedavilerin klinik, radyolojik ve elektrofizyolojik olarak karşılaştırılması
Clinical radiological and electrophysiological comparison of immunomodulatory therapies in multiple sclerosis patients
- Tez No: 272200
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF DEMİRKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İmmunmodulatuvar tedavilerin (İMT) multipl sklerozda (MS) atak oranını azaltarak ve özürlülüğün ilerlemesini göreceli olarak kısmen geciktirerek hastalığın seyrini değiştirebileceği gösterilmekle birlikte; klinik, radyolojik ve elektrofizyolojik değişiklikler açısından başabaş karşılaştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızda en az 2 yıl takibi olan 85 hastada retrospektif olarak interferon-beta (IFN-B) 1b, IFN-B-1a subkutan (sc), IFN-B-1a intramuskuler (im) ve glatiramer asetat (GA) tedavilerinin klinik, elektrofizyolojik ve radyolojik bulgular üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Yıllık atak oranı IFN-B-1a sc'de 0,1; IFN-B-1b'de 0,2; GA'da 0,3, IFN-B-1a im'de 0,5 olarak gözlenmiştir (p=0,01). Tedavinin 1.
Özet (Çeviri)
Although it?s been shown that immunomodulatory therapies (IMTs) in multiple sclerosis (MS) can modify the course of the disease by reducing the relapse rate, and relatively delaying the progress of disability, no study comparing IMTs head-to-head in terms of clinical, radiological, and electrophysiological changes is available. We aimed to investigate the effects of interferon-beta (IFN-B) 1b, IFN-B-1a subcutaneous (sc), IFN-B-1a intramuscular (im) ve glatiramer acetate (GA) therapies on clinical, electrophysiological and radiological findings retrospectively in 85 MS patients followed up at least 2 years. Annual relapse rates were 0,1 for IFN-B-1a sc; 0,2 for IFN-B-1b; 0,3 for GA, 0,5 for IFN-B-1a. (p=0,01).