Kronik böbrek hasalığında endotel disfonksiyonu ve pentraksin-3 düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between endothelial dysfunction and pentraxin-3 concentration in chronic kidney disease
- Tez No: 272215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BULUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Nefroloji, Biochemistry, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kronik böbrek hastalığında (KBH) çok erken evrelerinden itibarenkardiyovasküler hastalıklar morbidite ve mortalitenin en önemli nedeniniolusturmaktadır. Endotel disfonksiyonu ve enflamasyon kronik böbrekhastalığında kardiyovasküler mortalite ve morbitide riskini artırır.Enflamasyon belirteci olmaya aday yeni bir belirteç olan Pentraksin-3 (PTX-3), birçok farklı hücreden salınmaktadır. Kronik böbrek hastalığında endoteldisfonksiyonu ve PTX-3, hs-CRP arasındaki iliski hakkında bilgi yoktur.Amacımız kronik böbrek hastalığında endotel disfonksiyonu ile plazma PTX-3, serum hs-CRP düzeyleri arasındaki iliskiyi arastırmaktır.Kronik böbrek hastalıklı 125 hasta çalısmaya alındı. Hastalar K/DQOIklavuzunda belirlenen glomerüler filtrasyon hızına (GFH) göre 5 grubaayrılmıstır. Kontrol olarak 25 sağlıklı kisi çalısılmıstır. Çalısmaya alınan tümkisilerden venöz kan örneği alındı, detaylı metabolik panele ilaveten plazmaPTX-3 ve serum hs-CRP düzeyleri ölçüldü. Endotel disfonksiyonu çalısmayakatılan tüm kisilerden elde edilen endotel bağımlı vazodilatasyon (EBVD)değeri ile değerlendirilmistir.Endotel disfonksiyonun belirteci olan EBVD bütün evrelerde belirgin olarakazalmaktaydı. Kronik böbrek hastalığının evresi ilerledikçe, EBVD değeri deo kadar azalmaktaydı. Plazma PTX-3 düzeyi evre 1-2-3 hastalarındakontrollerden farksız iken; diğer gruplarda belirgin olarak daha yükseksaptanmıstır. İlave olarak hsCRP düzeyleri KBH'nın tüm evrelerinde belirginolarak artmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the leading cause of morbidity and mortality inchronic renal disease (CKD) starting from the very early stages of thedisease. Endothelial dysfunction and inflammation are among the leadingcauses of cardiovascular morbidity and mortality in chronic kidney disease.Pentraxin (PTX-3), a new candidate marker for inflammation is expressed ina variety of cell types. There is no data about the relation betweenpentraxin-3, hs-CRP and endothelial function in CKD. We aimed toinvestigate the relation among plasma pentraxin-3, serum hsCRP levels andendothelial dysfunction in CKD.One hundred and twenty-five patients with CKD were studied. Patients weredivided into 5 groups according to their glomerular filtration rate (GFR) asassesed by K/DOQI guidelines. Twenty-five healthy subjects were studied ascontrols. Venous samples were obtained from all subjects and taken forPTX-3 and hsCRP levels in addition to detailed metabolic panel. Endothelialfunction was assessed from all subjects by flow mediated dilatation (FMD).Endothelial dysfunction as assessed by FMD levels were significantlydecreased in all stages.The higher the stage of CKD, the lower the levels ofFMD.