Tam akomodatif ezotropya nedeniyle takip edilen hastalarda klinik özellikler ve uzun dönem takip sonuçlarımız: binokulariteyi ve ambliyopi tedavisini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 499068
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: UZMAN PINAR TOPÇU YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Refraktif akomodatif ezotropyalı hastalarımızın klinik özelliklerini, uzun dönem takip sonuçlarımızı değerlendirmek, binokülarite gelişimi ve ambliyopi tedavi başarısını etkileyen faktörleri araştırmak, refraksiyondaki değişimleri incelemek. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde refraktif akomodatif ezotropya nedeniyle en az 2 yıl süreyle takip edilen, 10 yaşın altındaki 60 hastaya ait bulgular retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik özellikleri, görme keskinliği düzeyleri, refraksiyon değişimleri, kayma miktarları, stereopsis düzeyleri ve füzyon varlığı değerlendirilmiştir. Stereopsis, füzyon ve ambliyopi gelişimini etkileyen faktörleri belirlemek için kayma başlama yaşı, kayma süresi, anizometropi varlığı, hipermetropi düzeyi, ilk muayenedeki uzak/yakın camsız kayma, son muayenedeki uzak/yakın camlı kayma düzeyleri incelenmiştir. Bulgular: Ortalama 6.3±2.4 yıl süreyle takip ettğimiz olgularımızda; kaymanın başlama yaşı ortalaması 2.58±1.3 yaş olarak tespit edildi. Son muayeneye göre hastaların %91.5'inde stereopsis tespit edilirken 100 ark/sn ve daha iyi stereopsisi olan hastalarımızın oranı ise %23.5'ti. Hastalarımızın son muayenede %74'ünde füzyona sahip olduğunu bulduk. Başvuru anında ambliyopi oranı %88.1 iken son muayenede bu oran %32.2'ye düşmüştü. Kayma başlama yaşı ve anizometropi varlığı ile füzyon, stereopsis ve ambliyopi gelişimi arasında ilişki bulunamadı. Geç başvurunun iyi stereopsis gelişimini olumsuz etkilediği görülse de bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Hipermetropi düzeyi düşük olan hasta grubunda füzyon gelişim kabiliyetinin daha yüksek olduğu bulundu (p=0.01). Düşük stereopsis gelişimi ve füzyon kaybıyla ambliyopi varlığı arasında anlamlı bir ilişki saptandı (sırasıyla p=0.04, p=0.03). Sferik eşdeğer ortalamalarının azalma eğiliminde olduğu ve yılda ortalama 0.25± 0.31 dioptri azaldığı görüldü. Kayan ve fikse eden gözde 5 yıl içerisinde SE değişim trendi incelendiğinde; SE'lerdeki azalma trendinin her iki gözde benzer olduğu görüldü. Sonuç: Refraktif akomodatif ezotropya hastalarında ambliyopi varlığı binoküler görme gelişimini etkileyen en önemli faktör olarak ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle iyi bir binoküler görme gelişimi için tam refraktif düzeltme ve uygun ambliyopi tedavisi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to investigate the clinical features, changes in refractive error, long-term follow-up results and factors associated with the development of fusion and stereopsis in patients with refractive accommodative esotropia (RAE). Methods: The medical charts of 60 patients with RAE who received at least two years of follow-up were retrospectively evaluated. The demographic, clinical findings and changes in the refractive error were noted. The influence of age of onset of esotropia, the duration of misalignment, presence of anisometropia, amblyopia, the amount of deviation and hyperopic refractive error on the development of stereopsis and fusion were examined. Results: The mean follow-up was 6.3±2.4 years and the mean age of onset of esotropia was 2.58±1.3 years. At last follow-up; stereopsis was present in 91.5% and fusion was present in 74% of patients. The rate of amblyopia at first evaluation was 88.1% and decreased to 32.2% at last follow-up. Age of onset and anisometropia did not have an influence on the development of fusion, stereopsis and amblyopia. The patients with a lower hyperopic refractive error showed better fusion (p=0.01). The presence of amblyopia was significantly related with poor stereoacuity and fusion(p=0.04, p=0.03). The spherical equivalent (SE) refractive error had a tendency to decrease and the mean change in spherical error rate per year was 0.25± 0.31 diopters. The pattern of changes in the mean SE refractive error was similar in the fixing and tropic eye. Conclusion: In RAE; the most important clinical factor associated with the development of binocular vision is the presence of amblyopia. Thus; appropriate correction of refractive error and amblyopia treatment are indispensable for achieving good binocular vision in these patients.