Pediatrik olgularda premedikasyon yöntemlerinin preoperatif ve postoperatif anksiyete üzerine etkinliğinin incelenmesi
Evaluation the efficacy of premedication methods on preoperative and postoperative anxiety in pediatric patients
  1. Tez No: 272234
  2. Yazar: MEHMET BURAK EŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hastanede yatma ve özellikle cerrahi girişim korkusu, ebeveynlerinden ayrılma, ağrılı invaziv girişimlerin yarattığı stres, psikolojik travma ve anksiyete pediatrik hastalarda önemli problemlerdir. Çalışmamızda pediatrik olgularda; üç farklı premedikasyon yöntemi (oyuncakla oynama, çizgi film izleme ve video oyunu oynama)' nin preoperatif ve postoperatif anksiyete üzerine etkinliğinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya ASA I-II, 3-12 yaş arasında günübirlik elektif cerrahi uygulanan 120 pediatrik hasta alındı. Oral midazolam meyve suyu karışımı uygulanması öncesinde grup I (n=30) oyuncakla oynatıldı, grup II (n=30)' ye çizgi film izletildi, grup III (n=30)' e el video oyunu oynatıldı. Kontrol grubuna (n=30) sadece oral midazolam meyve suyu karışımı uygulandı. Preoperatif dönemde hastaların ebeveynlerinin anksiyeteleri, çocukların preoperatif anksiyeteleri, midazolam meyve suyu karışımına ve indüksiyon maskesine uyumları, aileden ayrılmaları ve postoperatif dönemde ağrı durumları, ajitasyonları ve derlenmeleri kaydedildi. Sonuç olarak; video oyunu oynamanın ameliyat öncesi anksiyeteyi azalttığı, çizgi film izlemenin diğer yöntemlere göre farmakolojik premedikasyona uyumu arttırdığı ve buna bağlı olarak daha iyi bir sedasyon sağladığı, video oyunu oynayan hastalarda daha fazla olmak üzere her üç yönteminde anestezi indüksiyonunda maskeye uyumu arttırdığı; premedikasyon yöntemlerinin derlenme üzerine etkisinin olmadığı, postoperatif ajitasyonun video oyunu grubunda diğer gruplara göre daha az olduğu tespit edildi. Farmakolojik premedikasyona ilave olarak non-farmakolojik premedikasyon yöntemlerinin ve özellikle günümüzde oldukça yaygınlaşan video oyunlarının premedikasyonda kullanılmasının ameliyat öncesi pediatrik olguların anksiyetesinin ve ameliyat sonrası anksiyeteye bağlı davranış değişikliklerinin azaltılmasında etkin bir yöntem olabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Being afraid of hospital stay and surgery, separation from the parents, stres due to painful invasive interventions, physicological trauma and anxiety are main problems for pediatric patients who undergo surgery. In this study, we aimed to evaluation the efficacy of three different premedication methods ( playing with toys, watching cartoons or video-games playing) on preoperative and postoperative anxiety.120 ASA I-II children, aged between 3-12 years, were included in the study who underwent elective day-case surgery.The children of Group I (n=30) played with toys, Group II (n=30) watched cartoons and Group III (n=30) played video games before they were given a mixture of midazolam and fruit juice orally. The children of control Group (n=30) were given only the mixture. The anxiety of the parents, the preoperative anxiety of the children, the accordance to the midazolam?fruit juice mixture, to the separation from the parents and to induction of the anesthesia with the face mask, postoperative pain, agitation and recovery characteristics were recorded. We found that playing video games reduced preoperative anxiety. Watching cartoons increased the accordance to the pharmacological premedication, thereby it provided a better sedation compared to the other methods. All methods increased the accordance to the anesthesia induction with face mask which was better in the video game group. Premedication had no effect on the recovery. Postoperative agitation was lowest in the video game group compared to the others. We concluded that non?pharmacological premedication methods, especially video games - which become widespread nowadays - may be efficient to reduce preoperative and postoperative anxiety induced behavioral changes in children when added to the pharmacological premedication.