Spinal tümörler ve cerrahi tedavi sonuçları
Spinal tumors and the results of surgical treatment
- Tez No: 272235
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Spinal tümörler ağır morbidite oranları ve erken tanı ve tedavi ve uygun tedavi metodları uygulandığında olumlu sonuçlar alınması nedeniyle nöroşirurjinin ilgi odağı olmuştur. Teknolojik ilerlemeye bağlı olarak tanı olanaklarının artması ile cerrahi tekniklerin ve özellikle mikrocerrahinin gelişimi ile tedavi başarı oranları artmıştır.Bu çalışmada 1999-2008 yılları arasında kliniğimizde opere edilen spinal tümörlü 94 olgu retrospektif olarak incelenerek hastaların yaş ve cins dağılımları,başvuru semptomları,başvuru anındaki nörolojik muayene bulguları,spinal tümörlerin omurgada ve spinal kanaldaki yerleşim yerleri,cerrahi girişim şekilleri,tümörlerin cerrahi olarak çıkartılma miktarları,tümörlerin patoloji sonuçları,erken cerrahi sonuçlar,cerrahi sonrasında hastalara radyoterapi ve kemoterapi uygulanıp uygulanmaması,hastaların izlem sonuçları ve cerrahi komplikasyonlar araştırılmış, sonuçlar literatür bilgileri ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.Serimizdeki tüm spinal tümörlerin %77.65'inin primer spinal tümör oldugu ve %46.8'inin ekstradural oldugu saptanmıştır.Serimizde metastatik spinal tümörler literatüre göredaha az orandadır. Yine literatüre göre ekstradural yerleşim azken intradural yerleşim daha fazladır.Serimizde epandimomalar en sık görülen primer spinal tümörler olup en sık lomber bölgede görülmüşlerdir.Metastatik spinal tümörlerde primer odak olarak sırasıyla en sık akciğer ve prostat bulunmuştur.Yakınma ile başvuru arasında geçen sürenin kötü olduğu hastalardaçlar, uzun olan hastlara göre daha kötü olarak bulunmuş ve prognozu etkileyen faktörlerden biri olarak göerülmüştür.Cerrahi sonrasında nörolojik düzelmenin, kısmi nörolojik kayıplı hastalarda en çok, tam nörolojik kayıplı hastalarda ise en az olduğu gözlenmiştir. Cerrahi sonrasında metastatik tümörlerde ve intramedüller tümörlerde sonuçlar daha kötü iken meningioma, schwannomalar ve epandimomalarda oldukça yüksek oranda düzelme gözlenmiştir.Çalışmamızdan çıkan sonuçlar spinal tümörlere yaklaşımda genel kabul gören ilkelerin bir kez daha doğrulanması anlamına gelmektedir. Bulgularımız spinal tümörlerin çoğunun benign tümörler olduğunu ve cerrahi tedavi ile çok yüksek bir oranda başarılı sonuçlar alındığını göstermiştir. Her ne kadar prognozu belirleyen başlıca etken lezyonların büyüme hızları ve buna bağlı olarak nörolojik bulgularda ilerleme olsa da geri dönüşsüz nörolojik kayıplar gelişmeden yapılan uygun cerrahi girişimin prognozu son derece olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Spinal tümörlü olgularda ilk semptom ve bulguların ağrılı sendromlar şeklinde olması, nörolojik kayıpların ve bulguların ise göreceli olarak geç evrelerde gelişmesi tedavi sonrası daha iyi sonuçlar alınabilecek bu grup hastada erken tanı ve tedavinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Spinal tumors have been the spotlight of neurosurgery due to its severe morbidity and its mortality rate. Because when appropriate treatment methods are performed positive results are achieved. Along with the technological development in diagnosis and surgical techniques, particularly microsurgery, cure rates has increased.In this study, 94 cases, who are operated on to our department between 1999-2008, are restrospectively analysed in aspects of age, sex, initial symptoms, inicial neurologiacal findings, location of the tumor, surgical techniques, quantity of surgically removed tumors, instumention, pathology,postoperative radiotherapy and/or chemotherapy,surgical complications and the outcomes discussed comparing with literature.In our series, %77,65 of the spinal tumors were primary spinal tumor and %46,8 were extradural. In our series metastatic spinal tumors were rare when compared with literature. Moreover, extradural location rate was less than intradural location.In our series, epedymomas were the major primary spinal tumor and they were most located in lumbar region. The major metastatic cancer was lung cancer. In metastatic spinal tumors primary focus was found to be lung and prostate,respectively.Prognosis,according to the time between the begining of complaints and admission was worse in patients with short time than in patients with long duration. This was found to be one of the prognositc factors. Postoperative recovery was highest in patients with preoperative partial neurological deficits and was lowest in patients with complete deficits. Outcomes for metastatic tumors and intramedullary tumors were worse,than meningiomas , schwannomas, and ependymomas.Results of our study reassures general principles of surgical approach for spinal tumors. Our findings shows that most of the spinal tumors are benign and with the appropriate surgical treatment high rate of successful results are achieved. However the primary prognostic factors are doubling time of tumor and worsening neurological findings, good prognosis can be achieved when appropriate surgical approach performed before irreversible changes happen, since the early complaints and findings are generally pain syndromes and neurological deficits relatively developed in late stages, early diagnosis and treatment is very important to get better results.