Kronik böbrek hastalığında retinol bağlayıcı protein-4 düzeyi ve endotel disfonksiyonu ilişkisi
Relationship RBP-4 levels with endothelial dysfunction in CKD
  1. Tez No: 272246
  2. Yazar: GÜRKAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TAŞÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH) belirgin inflamasyonun eşlik ettiği,hızlanan aterosklerotik durum nedeniyle kardiyovasküler hastalık ve bunabağlı mortalite oranının yükseldiği bir klinik durumdur. Aterosklerozmekanizmasında en önemli basamaklardan birisi olan endotel disfonksiyonuKBH bulunan olgularda erken dönemden itibaren gelişmeye başlamaktadır.Retinol bağlayıcı protein-4 (RBP-4) aterosklerotik mekanizmaların hementamamında rol almakta olup KBH'ında dolaşan kanda düzeyi artmaktadır. Buçalışmada, KBH olgularında kan RBP-4 düzeyi ile endotel fonksiyonugöstergesi olan edotel bağımlı vasküler dilatasyon (EBVD) düzeyi arasındailişki olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmaya beş evre KBH'nda, her gruptaortalama 40 olgu olacak şekilde 200 hasta ve 40 sağlıklı gönüllü ile birliktetoplam 240 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların tümünün biyokimyasalanalizleri, inflamasyon ve insülin direnci belirteçleri, EBVD ve RBP-4düzeyleri araştırılmıştır. Ölçümler sonucunda KBH'nda evre ilerledikçe kanRBP-4 düzeyinin yükseldiği tespit edilmiştir. EBVD düzeyi ile RBP-4 düzeyiarasında ise istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir korelasyon olduğugözlenmiştir. Söz konusu ilişkinin böbrek yetmezliğinin ileri safhalarında dahada kuvvetli hale geldiği izlenmiştir. Bulgular, KBH'ında RBP-4 kan düzeyiniendotel disfonksiyonunu başarılı şekilde gösterdiğine işaret etmektedir. RBP-4 düzeyi, endotel disfonksiyonunu iyileştirmeye yönelik yeni yaklaşımlarıngeliştirilmesi ve mevcut uygulamaların sonucunun takibinde kullanılabilecekinvaziv olmayan ve duyarlı bir parametre olabilir.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) is a clinical condition accompanied byprofound inflammation and increased risk of cardiovascular disease andassociated mortality due to accelerated atherosclerosis. Endotheliadysfunction that is one of the most important step in the mechanism ofatherosclerosis starts in the early stages in cases with CKD. Blood level ofretinol binding protein-4 (RBP-4) which is involved almost in all mechanismsof atherosclerosis increases in CKD. In the present study, whether there is anassociation of circulating RBP-4 level to endothelium dependent vasculardilation (EDVD), the best indicator of endothelia function at present, wasinvestigated.A total of 240 participants, 200 with CKD at five stages comprised ofapproximately 40 cases in each group and 40 healthy controls, were includedin the study. Biochemical tests, markers of inflammation and insulinresistance, EDVD and blood RBP-4 level were determined for all participants.RBP-4 blood level was found increased as the stage advanced in CKD. Astatistically significant and negative correlation was observed between thelevel of EDVD, the indicator of endothelial function, and RBP-4 concentration.The pronounced association was stronger in the advanced stages of therenal failure. The results indicate that RBP-4 blood level successfullyestimates the presence of endothelial dysfunction in CKD. RBP-4 level maybe a noninvasive and sensitive tool for measuring endothelial function inresearch for new treatment strategies as well as following-up the effects ofcurrent options.