Akut iskemik inme hastalarında böbrek fonksiyonlarının acil başvuru ve sonrasında klinik gidişat üzerine etkileri
The effects of renal function on clinical course at emergency service admission and after discharge in acute ischemic stroke patients
  1. Tez No: 507397
  2. Yazar: BİLEN ÇETİN
  3. Danışmanlar: UZMAN SERKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnme, gelişmiş ülkelerde kanser ile kardiyovasküler hastalıklardan sonra en sık görülen 3 . ölüm nedenidir. İnme, serebral ve retinal doku iskemisi sonucunda ani başlayan nörolojik ve retinal semptomlar olarak tanımlanmaktadır. İnmelerin yaklaşık %80'i iskemik formdadır . Renal disfonksiyon önemli bir toplumsal sağlık problemi olup dünya genelinde kronik böbrek hastalarının sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Azalmış renal fonksiyon genel populasyonda ve komorbidetesi olan çeşitli populasyonlarda vasküler nedenlerden dolayı ölümlerde bağımsız bir risk faktörüdür. Renal disfonksiyonu olan hastalarda ve özellikle kronik evre böbrek hastalarında yükselmiş serum fosfat ürünleri, hiperhomosisteinemi, inflamasyon, oksidatif stres ve anemi gibi nedenlerden dolayı serebrovasküler ve vertebrobaziler sistemde aterosklerotik ve embolik vasküler olaylara normal populasyona göre daha fazla rastlanılmaktadır . Düşük EGFR'ın iskemik inmelerden sonraki mortalite ve prognoz üzerinde predikte edici etkisi olduğunu gösteren çalışmalara rağmen renal disfonksiyonun inme sonrası gelişen yeni medikal problemler, mortalite ve komplikasyonlar üzerindeki etkisi hakkındaki bilgiler kısıtlıdır. Çalışmamızın amacı akut iskemik inme hastalarında EGFR değerinin klinik gidişat üzerindeki etkilerini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Stroke, is the third most common cause of death after cancer and cardiovaskular deseases in developed countries. Stroke is defined as neurological and retinal symptoms that start suddenly as a result of cerebral and retinal tissue ischemia. Approximately 80% of the thighs are in ischemic form. Renal dysfunction is an important public health problem and the number of chronic kidney disease worldwide is increasing day by day. Decreased renal function is an independent risk factor for mortality due to vascular causes in the general population and in various populations with comorbidities.Atherosclerotic and embolic vascular events in the cerebrovascular and vertebrobasilar systems are more common than those in the normal population due to elevated serum phosphate products, hyperhomocysteinemia, inflammation, oxidative stress and anemia in patients with renal dysfunction and especially in chronic stage renal disease. Despite studies showing that low EGFR is a predictive effect on mortality and prognosis after ischemic stroke, information about the impact of renal dysfunction on new medical problems, mortality and complications following stroke is limited. The aim of our study is to investigate the effects of EGFR value on clinical course in acute ischemic stroke patients.