Fluoksetin ile etkilenen beyin kaynaklı nörotropik faktörün fasiyal sinir iyileşmesine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of Brain-derived neurotrophic factor after fluoxetine treatment on facial nerve healing
  1. Tez No: 272248
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CINCIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Beyin kaynaklı nörotropik faktör (BDNF) sinir yaralanması iyileşmesini hızlandıran önemli bir nörotrofik faktördür. Birçok çalışmada antidepresan tedavinin BDNF seviyesini artırdığı gösterilmiştir. Çalışmamızda ratlarda deneysel fasiyal sinir ezilme yaralanması modeli oluşturuldu ve Serum BDNF seviyesi ve fasial sinir iyileşmesine fluoksetin tedavisinin etkisi EMG ile araştırıldı.Çalışmada 38 rat kullanıldı. 6 rattan oluşan Grup E'ye herhangi bir hasar ve tedavi uygulanmadı. Geri kalan ratlar her biri 8`er rattan oluşmak üzere dört gruba ayrıldı. Geçici fasiyal sinir ezilme yaralanması Grup A, B, C ve D'deki ratlara uygulandı. Fasiyal sinir trunkusu standart vasküler klemple 40 dakika süreyle ezilerek geçici olarak hasarlandı. Grup C, D ve E'ye herhangi bir ilaç uygulanmadı. Grup A'ya 7 gün, Grup B'ye ise 28 gün süreyle intraperitoneal 1 mg/kg/gün dozunda fluoksetin enjekte edildi. Grup A ve C 7. günde, Grup B ve D ise 28. günlerde fasiyal sinirlerin EMG değerlendirilmesi yapıldı. Grupların latans ve amplitüdleri birbiriyle kıyaslandı. Ayrıca BDNF seviyesi ölçümü için tüm gruplardan serum örnekleri alındı. Veriler Kolmogorov-Smirnov testi ve Mann Whitney U testi kullanılarak karşılaştırıldı.Fasiyal sinir yaralanması yapılan gruplarla (Grup A, B, C, D) yapılmayan kontrol grubu (Grup E) kıyaslandığında, serum BDNF seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı düşme, yaklaşık 1/3 oranında, görüldü. Fluoksetin tedavisi sonrası Grup A (7 gün) ve B (28 gün)'deki ratların serumlarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde BDNF seviyesinde yükselme gözlenmedi. Fluoksetin, Grup B'nin EMG çalışmasında latans değerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilemedi, ama ortalama latans değerini kısalttı. Grup B ile Grup A, C'nin amplitüd değerleri kıyaslandığında, Grup B'de amplitüd değerlerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı gözlendi ve bu grubun amplitüd değerleri, aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmayacak kadar, kontrol grubuna (Grup E) yakındır.Ancak daha yüksek dozlardaki fluoksetinin ratlarda sinir iyileşmesi ve toksisitesi üzerine etkilerini değerlendirmek için yeni araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
BDNF, an important neurotrophic factor, accelerates healing of the nerve injury. Many studies have been showed antidepressant treatment induces BDNF levels. In our study, an experimental facial nerve crush injury in rats model was created, and effect of fluoxetine treatment on serum BDNF level and on facial nerve healing were investigated by EMG.38 rats were allocated for this study. Group E consisted of six rats, that did not have any injury or treatment. Rest of the rats were divided into four groups as each group had 8 rats. Temporary facial nerve crush injury was performed in Group A, B, C and D. Trunk of the facial nerve was temporarily injured by crushing with the standard vascular clamp for 40 minutes. Groups C, D and E were not treated with any drug. Fluoxetin (at a dose of 1 mg/ kg/ day) was injected intraperi-toneally for 7 days in Group A, for 28 days in Group B. EMG evaluation of facial nerve was performed at 7th day in Groups A and C, at 28th day in Group B and D. Latencies and amplitudes of the groups were compared with each other. In addition, serum samples were taken from the groups for the measurement of BDNF level. The data were evaluated by using Kolmogorov-Smirnov test and Mann Whitney U tests.When BDNF levels were compared between rats with facial nerve injury (Group A, B, C, D) and rats with no injury (Group E), statistically significant decrease of serum BDNF levels was noted, approximately 1 / 3 ratio. Statistical significantly increase of BDNF level was not seen in rat?s serum after fluoxetine treatment in Group A (7 days) and B (28 days). Fluoxetine did not effect statistical significantly latans value in EMG study of group B, but it shortened the average latans value in EMG study of same group. When amplitude values compared between in Group B and in Group A, C, statistical significantly increase of amplitude values was seen in group B and also this group?s amplitude values were very close to the control group?s (Group E) that was seen no statistically significant difference between them.However, new researchs are needed to evaluate effect of higher doses of fluoxetine on nerve healing and its toxicity on rats.