Nazal polipli hastalarda sistemik, topikal ve intralezyoner kullanılan steroid etkinliğinin polip apoptozis düzeylerine bakılarak karşılaştırılması
Comparison of the effects of systemic, topical and intralesional steroid treatments on apoptosis level of polyp tissue in patients with nasal polyposis
- Tez No: 272249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. ENGİN ÇEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Apoptozis (programlı hücre ölümü) hücre intiharı olarak da bilinen fizyolojik bir olaydır ve glukokortikoidlerin farmakolojik ve fizyolojik etkilerinin altında yatan nedenlerden birisi olarak tariflenmektedir. Glukokortikoidler nazal polip dokusunda apoptozisi indüklerler. Bu çalışmada çeşitli yollarla uygulanan glukokortikoidlerin nazal polip dokusunda meydana getirdikleri apoptozis oranları birbirleriyle ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır.Bu çalışma 2008-2009 yıllarında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi KBB Servisinde nazal polipozisli 48 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar rastgele, her grupta 12 hasta olacak şekilde dört gruba ayrıldı. Grup A'ya oral 1 mg\kg\gün metilprednisolone, giderek azalan dozlarda uygulandı. Grup B'de polip içine 40 mg\ml triamsinolon asetonid solüsyonu her iki tarafa 0,3 ml enjekte edildi. Grup C ise bir ay boyunca günde iki kez, topikal 55 ?g triamsinolon asetonid içeren sprey ile tedavi edildi. Grup D'ye (kontrol grubu) herhangi bir medikal tedavi verilmedi. Örnekler klinikte endoskopik biyopsiyle veya ameliyathanede endoskopik cerrahi sırasında alındı. Her grubun polip dokusundaki apoptozis indeksi deoxynucleotidyl transferase mediated dUTP Nick End Labelling (TUNEL) yöntemi ile saptandı. Çalışmamızda bütün tedavi grupları ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi (pD-A= 0,0001; pD-B= 0,003; pD-C= 0,026). Buna ek olarak grup A ile grup C arasında da istatistiksel olarak farklılık tespit edildi (pA-C= 0,012). Grup B ile grup A ve C arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptamadık (pA-B= 0,11; pB-C= 0,75).Bu bulgular glukokortikoidlerin oral, topikal ve polip içine enjeksiyonunun kontrol grubuna göre polip dokusunda apoptozisi anlamlı derecede artırdığını göstermiştir. Tedavide apoptozis indüksiyonundaki istatistiksel farklılık sadece sistemik ve topikal sprey şeklinde arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Apoptosis (programmed cell death), also known as suicide of cells, is a physiological event. Apoptosis has been described as one of the mechanisms underlying pharmacological and physiological effects of the glucocorticoids. Glucocorticoids induce apoptosis in nasal polyp tissue. In this study, apoptosis rates in the polyp tissue induced by the different ways of the glucocorticoid treatments were compared with each other and control group.This study was performed on 48 patients with nasal polyposis in the Otorhinolaryngology Clinic of GATA Haydarpasa Training Hospital in years 2008 - 2009. Patients were randomly assigned into four groups and each group included 12 patients. Group A was treated with oral metilprednisolone 1 mg\kg\day and the dose tapered gradually. In group B, 0,3 ml triamcinolone acetonid (40 mg\ml) was injected into polyp tissue bilateraly. Group C was treated topicaly with 55 ?g triamcinolone acetonid two times daily for 1 month. Group D (the control group) was given no medication. Samples were collected endoscopically in clinic during examination or in operation room during surgery. Apoptotic index of the polyp tissue in each group was determined by terminal deoxynucleotidyl transferase mediated dUTP Nick End Labelling (TUNEL) method. In our study, a statistically significant difference was found between all steroid medicated groups with control group (pD-A=0,0001; pD-B= 0,003; pD-C= 0,026). We also determined statistically significant difference between group A with group C (pA-C= 0,012). There was no statistically significant difference between group B with group A and group C (pA-B= 0,11; pB-C= 0,75).These findings indicate that oral, topical and intrapolyp injection forms of glucocorticoids induce apoptosis in nasal polyp tissue when compared with the control group. We also found astatistically significant difference on induction of apoptosis between oral with spray forms of glucocorticoids in treatment.