Aort Anevrizmalı hastalarda Anti-Endotel Hücre Antikor (AEHA) düzeyleri, sağlıklı ve romatizmal hastalıklı kontrollerle karşılaştırılması
The Anti-Endothelial Cell Antibodies (AECA) levels in the patients with aortic aneurysm and the comparation of these levels with healty controls and patients with rheumatic disease.
  1. Tez No: 272250
  2. Yazar: LEVENT EMİRZEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM NALBANT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hematoloji, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Hematology, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Aort anevrizmaları yüksek mortalite ve morbidite oranları ile önemli kardiyovasküler hastalıklardan biridir. Aort anevrizmalarının görüntülenme ve tedavisi yolunda ilerlemeler olurken etiyopatogenezine ait çalışmalar geride kalmıştır. Ancak son yapılan çalışmalarda aort anevrizmalarının multifaktöriyel nedenlerle oluştuğu kabul edilmektedir. Bu nedenler içinde otoimmünitenin de rol oynayabileceği yönündeki deliller her geçen gün artmaktadır. Biz de bu çalışmamızda otoimmün süreçle bağlantılı olabileceğini düşündüğümüz AEHA'nı aort anevrizmalı hastalarda araştırdık.Çalışmaya 40 aort anevrizmalı hasta, 40 romatizmal hasta ve 40 sağlam birey alındı. Aort anevrizma grubunu 18 torakal ve 22 abdominal aort anevrizmalı hasta oluşturmaktaydı.Çalışmamızda kontrol grubu ile kıyaslandığında aort anevrizmalı hastalarda AEHA düzeyini yüksek saptadık. AEHA düzeyleri açısından torakal ve abdominal aort anevrizmaları arasında bir fark tespit etmedik. Aort anevrizmalarındaki AEHA düzeyleri, romatizmal hasta grubundaki kadar, eritrosit sedimantasyon hızı ve serum CRP seviyeleri ile de anlamlı korelasyon göstermekteydi.Sonuç olarak çalışmamız AEHA ile aort anevrizmaları arasında bir ilişkinin olabileceği yolunda önemli bulgulara ulaşmıştır. Ancak, çalışmamız daha ileri çalışmalarla desteklenmeye ihtiyaç göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aortic aneurysms are one of the most important cardiovascular diseases with high mortality and morbidity ratios. While the imaging and treating options of this disease are progressing, the studies related to etiopathogenesis haven?t progressed enough.However, in the recent studies it is suggested that aortic aneurysms are developing with multifactorial reasons. The evidence showing that the autoimmunity may be playing a role in these multifactorial reasons is improving day by day. In this study we have investigated AECA levels which can be related with autoimmune process in patients who have aortic aneurysm.We have included 40 patients with aortic aneurysm , 40 patients with rheumatic disease and 40 healthy controls. Aortic aneurysm group consisted of 18 thoracic and 22 abdominal aortic aneurysms.In our study we have found higher AECA levels in aortic aneurysms patients when compared with controls. We haven?t found any significant difference about the levels of AECA with the patient who had thoracic or abdominal aortic aneurysm. The AECA levels at the aortic aneurysm group were as high as in the rheumatic disease group and it was corraleted with sedimentation and CRP levels.In conclusion, our study demonstrates that there can be a correlation with AECA and aortic aneurysms. However, further studies are needed to support our study.