İntravenöz ürografi yapılan böbrek işlevleri normal genç erkeklerde kontrast madde nefropatisi sıklığı
The incidence of contrast?medium-induced nephropathy (CMN) after intravenous infusion of contrast media to healthy young men undergoing intravenous urography (IVU)
- Tez No: 272268
- Danışmanlar: PROF. DR. T. RIFKI EVRENKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
İntravenöz ürografi yapılan sağlıklı genç erkeklerde, kontrast maddenin intravenöz verilmesi ile oluşan kontrast madde nefropatisi (KMN) insidansı tam olarak ortaya konamamıştır. KMN intravenöz ürografinin çok iyi bilinen bir komplikasyonudur, fakat morbiditesi abartılıyor olabilir.Bu tek merkezli, gözlemsel ve kesitsel çalışmada; düşük osmolariteli kontrast maddenin (iomeprol), serum kreatinini 1.5 mg/dl nin altında olan genç erkek hastalarda intravenöz ürografi (İVU) sebebiyle intravenöz uygulanmasının ardından oluşan KMN insidansını inceledik. 3 ve 4ncü dekaddaki böbrek işlevleri normal olan 212 erkeğe aynı kontrast madde, aynı miktarda intravenöz olarak verildi. Demografik-antropometrik değerlendirmeler ve fizik muayene yapıldı ve serum kreatinin, tahmini glomeruler filtrasyon hızı (eGFR), idrar albumini, İVU öncesi ve 72 saat sonrasında ölçüldü. İşlem öncesi ve 3üncü gündeki serum kreatinin, eGFR, kan basıncı ölçümü ve mikroalbuminüri karşılaştırıldı.Başlangıçtaki serum kreatinin değerindeki %25 lik artışa göre KMN insidansı %2.8, başlangıçtaki serum kreatinin değerindeki ?0.5 mg/dl artışa göre KMN insidansı %0.47 bulundu. Non steroid anti inflamatuar ilaç kullanan genç erkek hastalara intravenöz verilen iomeprolün KMN riskini 9.8 kat arttırdığı görüldü. İşlem öncesindeki dehidratasyon varlığı KMN riskini arttırmaktadır.İVU işleminde, düşük osmolariteli kontrast ajan iomeprol, böbrek fonksiyonları normal olan genç erkek hastalarda düşük nefrotoksik profile sahiptir. Sağlıklı genç erkeklerde non steroid anti inflamatuar ilaçlar ve dehidratasyon KMN riskini artırır. KMN için; risk eşiği kriterlerinin esnekleştirilmesi ya da yeni bir tanımlamanın yapılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Background : The incidence of contrast?medium-induced nephropathy (CMN) after intravenous infusion of contrast media to healthy young men undergoing intravenous urography (IVU) is not fully determined. CMN is a well-known complication of IVU but it may be an exaggerated morbidity of contrast agents.Materials and Methods : In this single-center, observational and cross-sectional study we investigated the incidence of CMN in young male patients with serum creatinine less than 1.5 mg/dl undergoing intravenous urography (IVU) following intravenous administration of low-osmolar contrast medium, iomeprol. A total of 212 renally healthy men in 3rd and 4th decades received the same agent in the same doses intravenously. Demographic- anthropometric evaluations and physical examinations were performed and serum creatinine, estimated glomeruler filtration rate (eGFR), urinary microalbumin were measured at baseline and 72 hours after the IVU procedure. We compared the baseline and third-day values of serum creatinine, eGFR, blood pressure measurements and microalbuminuria.Results :The incidence of CMN was 2.8% according to the 25% increase in serum creatinine from baseline and 0.47% according to the increase in serum creatinine ?0.5 mg/dl from baseline. Following IV administration of iomeprol to young male patients using non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), the risk of CMN seems to increase 9.8 fold. Dehydration before the procedure increases CMN risk.Conclusions :Low-osmolar contrast medium iomeprol for IVU examination has a low nephrotoxic profile in young male patients with normal renal functions. NSAIDs and dehydration increase the CMN risk in healthy men. We should suggest a liberalization of the criteria for risk threshold or create a new definition for contrast-medium-induced nephropathy.