Polikistik over sendromlu olgularda kan apelin düzeyi ve insülin direnci ile inflamasyon göstergeleri arasındaki ilişki
Blood apelin level in patients with polycystic ovary syndrome and its association with insulin resistance and markers of inflammation
- Tez No: 272269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TAŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) sık görülen, anovülasyon, hiperandrojenemive insülin direnci ile karakterize bir durumdur. Hiperinsülinemi hemPKOS'unun oluşması hem de eşlik eden metabolik bozukluklarınmekanizmasında merkezi rol oynuyor gibi görünmektedir. Apelin öncelerikardiyak kontraktilite ve sıvı dengesinin sağlanmasında rol aldığı düşünülenancak son dönemde insülin duyarlılığının korunmasında temel bir peptidolduğu ortaya konan bir adipokindir. Bu çalışmada kilolu PKOS'lu olgulardabenzer yaş ve vücut kitle indeksine (VKİ) sahip sağlıklı kontrollere göre kanapelin düzeyinde değişiklik olup olmadığı incelenmiştir. İnfertilite araştırmasısürecinde tanı konmuş ve diğer yönlerden sağlıklı 36 PKOS'lu bayançalışmaya alınmıştır. Kontrol grubu olarak ise yaş ve VKİ uyumlu 30 bireydahil edilmiştir. Tüm katılımcılarda apelin ve hsCRP ölçümü yanında, HOMAyöntemiyle insülin duyarlılığı da değerlendirilmiştir. Ölçümler sonucundaPKOS'lu grupta sağlıklı kontrollere göre kan apelin düzeyi istatistiksel olarakanlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Aynı grupta hsCRP ve HOMA değeriise yüksek bulunmuştur. Apelin hasta grubunda HOMA değeriyle negatifkorelasyon göstermiştir. Lojistik regresyon analizi kan apelin düzeyinibelirleyen faktörlerin bel çevresi/kalça çevresi, kalça çevresi ve kan FSHdüzeyi olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, PKOS ve insülin direnci bulunanbayanlarda kan apelin düzeyinin belirgin derecede düşük olması hastalığınmekanizmasında apelin sentez ve sekresyonunda da bozukluk meydanageldiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a frequent condition characterized byanovulation, hyperandrogenism and insulin resistance. Hyperinsulinemiaseems to have central role in both the mechanism of the disease itself andaccompanying metabolic consequences. Apelin is an adipokine that wasinitially thought to participate only in the regulation of cardiac contractility andfluid homeostasis; however, it was recently demonstrated to be a majorpeptide required in the maintenance of insulin sensitivity. In the presentinvestigation, whether the level of blood apelin is altered in overweightwomen with PCOS in comparison with age and body mass index (BMI)matched healthy controls. A total of 36 otherwise healthy woman with PCOSdiagnosed during infertility management were included in the study. Age andBMI matched 30 women were enrolled as controls. Blood apelin and hsCRPmeasurement as well as determination of insulin sensitivity with HOMAformula were performed for all participants. Women with PCOS hadstatistically significant lower blood apelin level as compared with the healthycontrols. hsCRP and HOMA measurements were higher in the same groups.Apelin level displayed a negative correlation with HOMA in the patient group.Logistic regression analysis revealed that waist to hip circumference ratio, hipcircumference and FSH level were the predictors of circulating apelin level. Inconclusion, significantly reduced level of blood apelin in women with PCOSand insulin resistance suggest that dysregulated synthesis and secretion ofthis peptide may be involved in the mechanism of the disease.