Musculus fibularis brevis ve musculus fibularis tertius'un insersiyo tendonlarının anatomik ve radyolojik olarak morfometrik analizi ve beşinci metatarsal kemiğin proksimal kırıklarındaki fonksiyonel önemi
Anatomical and radiological morphometric analysis of the insertio tendons of the fibularis brevis and the fibularis tertius muscles and their functionally importance in the proximal fractures of the fifth metatarsal bone
  1. Tez No: 272270
  2. Yazar: NURCAN İMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ayağa ait anatomik yapıların oldukça karmaşık bir düzenlenme içinde olması nedeniyle, beşinci metatarsal kemik bazis kırıklarının oluşum mekanizması günümüze değin tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Bu sebeple, beşinci metatarsal kemik bazisi ile yakın ilişki içinde olan m. fibularis brevis ve m. fibularis tertius'un tendonlarının anatomik özelliklerinin ve insersiyo şekillerinin detaylı olarak ortaya konması beşinci metatarsal kemiğin bazis kırıklarının daha iyi anlaşılmasında yararlı olacaktır.Çalışmamızda, 45 alt ekstremitede m. fibularis brevis ve m. fibularis tertius'un tendonlarının uzunlukları, orta noktasındaki ve insersiyo yerlerindeki genişlikleri ile beşinci metatarsal kemiğin bazisinin genişliği ve uzunluğu ölçüldü. Elde edilen verilerin birbirleriyle olan ilişkileriyle sağ ve sol taraf değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ek olarak, m. fibularis brevis ve m. fibularis tertius'un sonuç tendonları yapısal olarak incelendi ve bir tiplendirme de oluşturuldu.Çalışmamız, toplumumuzdaki m. fibularis brevis ve m. fibularis tertius'un tendonlarının yapısal ve fonksiyonel özelliklerini ortaya koymaya yönelik detaylı ilk çalışma olarak göze çarpmaktadır. M. fibularis brevis'in beşinci metatarsal kemiğin bazisine tutunma yerindeki farklılıklar, kemiğe bindirdiği yük açısından önemlidir ve kırıkların oluşum mekanizmasının anlaşılmasında esastır. Ayrıca m. fibularis tertius'un beşinci metatarsal kemik bazisi üzerindeki insersiyo yerinin Jones kırığındaki kırık hattı ile uyumluluk göstermesi nedeniyle, bu kırığın oluşum mekanizmasının anlaşılmasında m. fibularis tertius'un insersiyo özelliklerinin detaylı olarak bilinmesi yararlı olacaktır. Çalışmamızda m. fibularis brevis'de, m. fibularis tertius'a oranla daha sık slip bulunduğu, bunların büyük çoğunluğunun tek slip olduğu ve beşinci parmağın proksimal falanksının bazisine insersiyo yaptığı tespit edildi. Sliplerin, m. fibularis brevis ile ilişkili cerrahi girişimlerde ve ayak ön bölgesinin dış kısmına uygulanacak olan cerrahi girişimlerde akılda tutulmasının önemli olduğu düşüncesindeyiz.Aşil tendon rüptürünün onarımı ve bacak kaslarının edinsel zayıflığının tedavisi gibi m. fibularis brevis ve m. fibularis tertius tendonlarının kullanıldığı cerrahi girişimlerde bu kasların özellikle tendonlarına ilişkin değerlerin bilinmesinin de yararlı olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
As a result of the complex arrangement of the structures of the foot the pathogenetic mechanisms of the fifth metatarsal base fractures are not fully understood. Therefore detailed knowledge of the anatomical properties and insertion patterns of the fibularis brevis and fibularis tertius tendons which are in close relationship to the fifth metatarsal base is important in understanding the pathogenesis of the fifth metatarsal bone fractures.In our study, the fibularis brevis and the fibularis tertius tendon length, tendon width at their midpoint and insertion site and the length and width of the fifth metatarsal base were measured in 45 lower extremities The correlation analysis of the data and the statistical comparison of the values of the right and left sides were done. Additionally, the terminal parts of the fibularis brevis and the fibularis tertius tendons consructionally observed and a simple, practical classification is done.Our study seems to be the first detailed study in our community that shows fibularis brevis tendon and fibularis tertius tendon?s constructional and functional properties. The dissimilarity of fibularis brevis tendon?s insertion sites to the fifth metatarsal base is important in terms of loading bin to the bone and it?s important to understand the mechanism of formation of fractures. Also, owing to fibularis tertius muscle?s intertio location on the fifth metatarsal base show compliance with the fracture line in Jone's fracture, to understand the formation mechanism of this fracture it is useful to know the fibularis tertius muscle?s insertion properties in detail. The existence of additional tendon slip was more often for the fibularis brevis than the fibularis tertius. Most of these additional slips were single and these inserted to the base of the proximal phalanx of the fifth toe. It?s important that slips should be kept in mind in the surgical interventions of the fibularis brevis and the lateral side of the forefoot.We also think that the morphometric data we collected will be of considerable importance for the orthopaedic procedures such as achilles tendon rupture repair and the treatment of the acquired paresias of the leg where the fibularis brevis and the fibularis tertius tendons are utilized.