Lomber spondilozu olan hastalarda fizik tedavi ajanlarının fonksiyonel kapasite, ağrı, denge ve düşme riski üzerine etkileri.
Effectiveness of physical therapy agents on functional capacity, pain, balance and fall risk in patients with lumbar spondilosis.
  1. Tez No: 272280
  2. Yazar: OĞUZ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ KIRALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı fizik tedavi ajanlarının lomber spondilozlu hastalarda fonksiyonel durum, ağrı, yaşam kalitesi, denge ve düşme riski üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya, radyolojik olarak Kellgren Lawrence sınıflamasına göre evre 2 ve 3'e uyan lomber spondilozlu 56 hasta alınmıştır. Hastalar kombine fizik tedavi ve sadece egzersiz grubu olmak üzere randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Kombine fizik tedavi grubuna terapötik egzersizler, transkutanöz elektriksel sinir sitimülasyonu (TENS), ultrason (US) ve sıcak paket (SP) diğer gruba sadece terapötik egzersiz uygulandı. Terapi 15 seans uygulandı (haftada beş gün, günde 1 seans, 3 hafta). Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonu ve 6. hafta sonunda değerlendirildi. Ağrı değerlendirilmesi için Vizuel Analog Skala (VAS), fonksiyonel durum için Modifiye Oswestry Bel Ağrısı Dizabilite Skalası (MODS) ve İstanbul Bel Ağrısı Fonksiyonel Skalası kullanıldı. Sağlıkla ilgili yaşam kalitesini değerlendirmek için kısa form 12 kullanıldı. Denge ve düşme riski Berg Denge Ölçeği ve Biodeks Denge Sistemi ile değerlendirildi. Çalışmanın sonunda kombine fizik tedavi grubunun postural stabilite testlerinin medial/lateral skoru (p=0,680) dışında tüm sonuçlarda başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı düzelme olduğu saptandı. Sadece egzersiz grubunda ise sadece VAS ve MODS'da başlangıca göre anlamlı düzelme saptandı.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate the effectiveness of physical therapy agents on pain, functional disability, health quality, balance and fall risk in patients with lumbar spondylosis. Fiftysix patients who had lumbar spondylosis with radiological stages of 2-3 according to Kellgren Lawrence grading scale were recruited. The patients were randomised to two groups: combined physical therapy group received therapeutic exercises, ultrasound (US), transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) and hot pack (HP); the only exercise group received only therapeutic exercises. The therapy protocol included 15 sessions (1 session per day, 5 weekdays, 3 week). Patients were evaluated before the treatment, after 15 session of therapy and on the 3th week after treatment. Pain was assessed by visual analogue scale (VAS) and health related quality of life was assessed by Short Form 12. For the assessment of functional disability Modified Oswestry Low Back Pain Disability Scale (MODS) and Istanbul Low Back Pain (LBP) Functional Scale were applied to the patients. We used Biodex balance systems and Berg balance scale for balance and fall risk assesment. At the end of the study, it was found that all of the outcome measures of combined physical therapy group were improved significantly except the medial/lateral index of the postural stability test (p>0,05). However, only VAS and the MODS scores improved significantly in the exercise group.