Günübirlik dizaltı ekstremite cerrahisinde periferik sinir bloklarının spinal ve genel anestezi ile karşılaştırılması
Comparison of peripheral nerve block, spinal anesthesia and general anesthesia for ambulatory surgery of the lower limb
- Tez No: 272289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, günübirlik diz altı ekstremite cerrahisinde periferik sinir bloğu, spinal anestezi ve genel anestezinin anestezi uygulaması, anestezi ve analjezi kalitesi, hasta ve cerrah memnuniyeti üzerindeki etkilerini karşılaştırmak için yapılmıştır. 64 ASA I-II hasta rastgele periferik sinir bloğu (Grup PSB, n=23), spinal anestezi (Grup SA, n=21) ve genel anestezi (Grup GA, n=20) gruplarına ayrıldı. Bütün hastalara premedikasyon verildi. PSB grubunda cerrahi uygulanan ve turnike konan ekstremite bölgesine uygun olarak siyatik + femoral (n=8), popliteal + safen (n=8) ve ayak bileği blokları (n=7) uygulandı. SA grubunda 15 mg % 0,5'lik hiperbarik bupivakain ile unilateral spinal anestezi uygulandı. GA grubunda ise anestezi indüksiyonu propofol ve fentanil ile yapıldı ve LMA yerleştirilmesinden sonra idamede sevofluran kullanıldı. Postoperatif analjezi için petidin kullanıldı. Ağrı VAS (Görsel Ağrı Skalası) ile değerlendirildi. Kurtarıcı analjezik olarak fentanil ve lornoksikam kullanıldı. Vital bulgular, motor ve duyusal bloğun sonlanma süreleri, ek sedasyon ve analjezi, ilk analjezik gereksinim süresi, hasta ve cerrahi memnuniyeti değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to compare the effects of peripheral nerve block, spinal and general anesthesia on the anesthetic procedure, quality of the anesthesia and analgesia, patient?s and surgeon?s satisfactions for ambulatory lower limb surgery. 64 ASA I-II patients were randomized in 3 groups: Peripheral nerve block (Group PNB; n=23), spinal anesthesia (Group SA; n=21) and general anesthesia (Group GA; n=20). All patients were premedicated. Peripheral nerve blocks including sciatic + femoral (n=8), popliteal + saphenous (n=8) and ankle blocks (n=7) were performed with 0.25 % bupivacaine and 1 % prilocaine (total 40 ml) according to the surgery and tourniqet site. Unilateral spinal anesthesia was performed with 15 mg 0.5 % hyperbaric bupivacaine in SA group. In GA group, anesthesia was induced with propofol and fentanyl and maintained with sevoflurane through LMA. Petidin was given for postoperative analgesia. Pain was evaluated with VAS. Fentanil and lornoxicam were used as rescue analgesic. Vital signs, durations of motor and sensory blocks, supplemental sedation and analgesia, first analgesic requirement time, total analgesic consumption, patient?s and surgeon?s satisfactions were evaluated. The duration of anesthetic procedure and time required to be ready for surgery in PNB group was longer, but discharge from PACU was earlier compared to the other groups. Motor and sensory block resolved later, first analgesic requirement occured later and analgesic consumption was lower.