Bir eğitim hastanesinde hastane enfeksiyonlarının maliyet analizi
Cost analysis of the hospital acquired infections in A traning hospital
- Tez No: 272296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÖRENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızda Gülhane Askeri Tıp Fakültesi (GATF) Eğitim Hastanesi'nde görülen hastane enfeksiyonlarının hastane yatış süresi ile mortaliteye olan etkilerini ve neden olduğu ilave maliyeti araştırdık. Aynı zamanda en yüksek maliyeti oluşturan hastane enfeksiyon tiplerini saptamaya çalıştık. Elde edilen verilerle kaynakların etkin, tutarlı, doğru kullanılması için gerekli olan maliyet-etkinlik çalışmalarına ışık tutacak veri tabanını oluşturmayı amaçladık.Hastane enfeksiyonu gelişen 90 hasta ve kontrol grubu olarak; bire bir eşleştirme yöntemi ile belirlenen benzer özelliklere sahip ve hastane enfeksiyonu gelişmeyen 90 hasta çalışmaya alındı. Maliyet analizinde hastanede kalış, tetkik ve tedavi, ilaç, konsültasyon, hemşirelik bakım hizmetleri, sarf malzeme maliyetleri değerlendirildi.Çalışmamızda; hastane enfeksiyonlarının hastaneye yatıştan itibaren ortalama 18. günde geliştiği ve bu enfeksiyonlar nedeniyle yatış süresinin ortalama 16.1 gün arttığı, mortalitenin %14.5 daha fazla görüldüğü belirlendi. Hasta başına ilave maliyetin yaklaşık 5544YTL (4435 dolar) olduğu tespit edildi. Hastane enfeksiyonlu hastaların günlük olarak 104.3 YTL ilave harcamaya neden olduğu ve bu hastalarda en fazla harcamanın sarf malzeme ile ilaç kullanımına bağlı olduğu saptandı. İlaç maliyet artışının %84'ünün kullanılan ilave antibiyotiklerden kaynaklandığı belirlendi. Ventilatör ilişkili pnömoni, kan dolaşımı ve üriner sistem enfeksiyonlarında maliyet artışının diğer hastane enfeksiyon tiplerine göre fazla olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In our study; we investigated the effect of the hospital acquired infections in Gulhane Military Medical Faculty, on hospitalization period, mortality, and additional cost caused by these infections. Additionally; we tried to define the hospital infections types having the highest cost. With the data achieved, we also intended to constitute the database to lead the cost-effectiveness studies required for logical, efficient, and proper use of resources.Ninety patients with hospital acquired infection were included in the study. Ninety patients without hospital acquired infection one to one matched and having similar characteristics with study group were chosen as control. The hospitalization, diagnostic and therapeutic inventions, drugs, consultations, nursing care services and all expenditures for consumables were assessed in cost analysis.In our study; it was detected that, the hospital acquired infections developed averagely 18th day of hospitalization, and that, the hospitalization duration was increased 16.1 days due to these infections and the mortality was 14.5% higher. The additional cost per patient was approximately calculated 5544 YTLs (4435 dollars). It was detected that, patients with hospital acquired infection caused 104.3 YTLs of additional expenditure daily, and for these patients the highest cost were for consumables and drugs used. It was calculated that, 84% of increase in the drug cost was caused by additional antibiotics used. It was appointed that, the cost increase in ventilation association pneumonia, in blood stream infection and in urinary system infection were more than that of other types of hospital acquired infections.