Karaciğer hidatik kistlerinin tiplendirilmesinde ultrasonografi ve difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme bulgularının karşılaştırılması
The comparison of the diffusion weighted magnetic resonance imaging and the ultrasonography findings in the classification of the liver hydatid CYSTS
- Tez No: 319282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERCÜMENT ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızda radyolojik ve/veya histopatolojik olarak karaciğer hidatik kist tanısı alan, 54 olguda toplam 92 lezyon prospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada hidatik kist tipleri ayırımında, literatürde kullanımına dair sınırlı sayıda veri bulunan difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin yararlılığını saptamayı amaçladık.Çalışmamızda tüm lezyonlar önce ultrasonografide, Dünya Sağlık Örgütü Ekinokokkozis Çalışma Grubu'nun önerdiği sınıflandırmaya göre tiplendirilmiş olup sonrasında bu lezyonlara yönelik yapılan üst batın manyetik rezonans görüntülemede konvansiyonel sekanslara ek olarak farklı değerlerde (b:50, b:500, b:1000) difüzyon ağırlıklı görüntüler alındı.Difüzyon ağırlıklı görüntüler üzerinden görüntü işleme yazılımı ile görünür difüzyon katsayısı haritaları oluşturulup sayısal ölçümler yapıldı. Difüzyon ağırlıklı görüntülerde, b:50 değerinde lezyonların tama yakın kısmı karaciğer parankimine göre belirgin hiperintens iken b:500 ve özellikle b:1000 değerlerinde lezyonlar giderek izointens görünüm kazanmaktadır.Hidatik kist tiplerinin ortalama görünür difüzyon katsayısı değerleri karşılaştırıldığında, tüm difüzyon b değerlerinde; Kistik Ekinokokozis Tip 1 ile 2 ve 3, tip 2 ile 3, tip 3 ile 4 ve tip 4 ile 5 arasında istatistiksel yönden anlamlı bir fark olmadığını saptadık. Tip 1 ile 4 ve 5, tip 2 ile 4 ve 5, tip 3 ile 5 arasında istatistiksel yönden anlamlı fark tespit ettik.Kistik Ekinokokozis tip 4 ve 5 hidatik kistlerin görünür difüzyon katsayısı değerleri diğer tiplere göre düşük olup bu farklılık tip 4 ve 5'in diğer tiplerden ayırıcı tanısında kullanılabilir. Böylece difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme, hidatik kistlerin tiplendirilmesindeki bu yararı ile Hidatik Kist Hastalığı'nın tedavi seçiminde faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Radiologically and/or histopatologically diagnosed 92 hydatic cysts lesions in 54 patients assesed prospectively in this study. We tried to evaluate the value of the diffusion weighted imaging in the classification of the hydatic cysts, in which limited data available in the literature.In this study, all cyst hydatid lesions first ultrasonographically classified according to the classification recommended by the World Health Organization Informal Working Group on Echinococcosis then upper abdominal magnetic resonance imaging performed. Diffusion weighted imaging in different b values added to the conventional magnetic resonance imaging sequences.The apparent diffusion coefficient maps were created from diffusion weighted images by using image processing software and numerical apparent diffusion coefficient measurements done. While almost all lesions were hyperintens in diffusion weighted images obtained with b:50 value, as the b values increased (b:500 and b:1000) the more the lesions become isointens to the liver.In all b values, there were no statistical difference in measured apperent diffusion coefficients between the Cystic Echinococcosis type 1 and the types 2-3, the type 2 and the type 3, the type 3 and the type 4, the type 4 and the type 5. Statistically significant differences found between the type 1 and the types 4-5, the type 2 and the types 4-5, the type 3 and the type 5.The measured apparent diffusion coefficient values of the types 4 and 5 were significantly lower than the other types; and this can be used to differentiate the type 4 and 5 from other types and thereby the diffusion weighted imaging can be helpful in the choise of the treatment options of the Hydatid Cyst Disease.