Diyabetli hastalarda doku doppler görüntüleme yöntemi ile atriyal elektromekanik eşleşme süresinin tayini
Determination of atrial electromechanical coupling time interval by tissue doppler imaging in diabetic patients
  1. Tez No: 272336
  2. Yazar: YALÇIN TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL SAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Diyabetik hastalarda doku Doppler görüntüleme yöntemi ile atriyal elektromekanik eşleşme süresinin tayini, diyabet-atriyal fibrilasyon ilişkisinin patofizyolojisi hakkında önemli bilgiler sağlayabilir ve bu hastalarda atriyal fibrilasyon riskini bağımsız olarak öngörebilen bir gösterge olabilir.22 sağlıklı kişi (kontrol grubu; Grup 1), 5 yıldan daha kısa süredir diyabeti olan 27 hasta (Grup 2) ve 5 yıl veya daha uzun süredir diyabeti olan 18 hasta (Grup 3) çalışmaya dahil edildi. Apikal 4 oda görüntüsünden, doku Doppler görüntüleme yöntemi ile p dalgasının başlangıcından sol atriyum lateral ve septal duvarları üzerinden elde edilen atriyal kasılma dalgalarının başlangıcına ve zirvesine kadar olan süreler ölçüldü. Bu süreler atriyal elektromekanik eşleşme süresibaşlangıç(AEESbaşlangıç) ve AEESzirve olarak tanımlandı. Ayrıca, fasılalı-dalga Doppler yöntemiyle mitral içeakım hızları (E dalgası, A dalgası, E deselerasyon zamanı) ve renkli doku Doppler görüntüleme yöntemiyle mitral anulus hızları (S', E', A') da ölçüldü.AEESbaşlangıç ve AEESzirve açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Ancak, grup 3'teki septal mitral anulus E' dalgası hızının diğer gruplara göre anlamlı derecede daha düşük olduğu gözlendi. Ayrıca, grup 3'teki lateral mitral anulus E' dalgası hızının da grup 1'e göre anlamlı derecede daha düşük olduğu izlendi. Diğer taraftan, grup 3'teki mitral E / septal mitral anulus E' oranının diğer iki gruba göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanırken, mitral E / lateral mitral anulus E' oranının da grup 1'e göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptandı.Her ne kadar AEESbaşlangıç ve AEESzirve değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark bulamamış olsak da, azalmış E' hızları ve artmış E / E' oranlarına dayanarak, uzun süreli diyabet hastalarında miyokardiyal diyastolik fonksiyonların ciddi derecede bozulduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
Determination of atrial electromechanical coupling time interval by tissue Doppler imaging in diabetic patients may provide important information about the pathophysiology of diabetes mellitus-atrial fibrillation relationship and may be an independent predictor of atrial fibrillation risk in such patients.Twenty-two healthy controls (group 1), 27 patients with diabetes mellitus of < 5 years duration (group 2) and 18 patients with diabetes mellitus of ? 5 years duration (group 3) were enrolled in the study. Time intervals from the beginning of p wave to the onset and peak of atrial contraction waves obtained via lateral and septal left atrial walls were measured by using tissue Doppler imaging from the apical four chamber view. These time intervals were defined as atrial electromechanical coupling intervalbegin (AECIbegin) and AECIpeak. Moreover, mitral inflow velocities by PW Doppler (E wave, A wave and E deceleration time) and annular velocities by color tissue Doppler imaging (S', E', A') were also measured.There was no significant difference among the groups in terms of AECIbegin and AECIpeak. However, septal mitral annular E' wave velocity was significantly lower in group 3 compared to other groups. In addition, lateral mitral annular E' wave velocity was significantly lower in group 3 compared to group 1. On the other hand, mitral E / septal mitral annular E' ratio in group 3 patients was significantly higher than the other two groups whereas mitral E / lateral mitral annular E? ratio in group 3 was significantly higher than group 1.Although we were not able to find a significant difference for both AECIbegin and AECIpeak values among the groups, we demonstrated that myocardial diastolic functions significantly impaired in patients with diabetes of long duration as reflected by lower E' velocities and higher E / E' ratios.