Akut travmatik öne omuz çıkığında dış rotasyon ateli uygulaması
Applying external rotation splint in acute traumatic anterior shoulder dislocations
- Tez No: 272335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KÖMÜRCÜ, PROF. DR. SERVET TUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Omuz çıkığı tüm eklem çıkıklarının %50 sini oluşturmaktadır. Primer travmatik anterior omuz çıkığının redüksiyon sonrası tespiti geleneksel olarak iç rotasyon ve adduksiyonda yapılmaktaydı. Bu pozisyonda tespitin amacı, kolun çıkma pozisyonu olan dış rotasyon ve abduksiyondan koruyarak iyileşmeyi sağlamaktı. Fakat son on yılda geleneksel olarak bu bildiklerimiz değişime uğramıştır.Aralık 2004-mart 2008 arasında primer travmatik anterior omuz çıkığı tanısı ile GATA Ortopedi Kliniğine ve Acil Ortopedi Polikliniğine başvuran33 hastayı redüksiyon sonrası iki grup halinde, iç rotasyon ve özel yaptırdığımız splint ile 10° dış rotasyonda da tespit ettik. Hastaları ortalama 20,85 (6-41) ay takip ettik. Tespit sonrası hemen rehabilitasyon egzersizlerine başladık. Takip süresi içinde 6.ay, hastaları fonksiyonel açıdan Constant ? Murley Skoru ile stabilite açısından ise Rowe Skorlama sistemi ile değerlendirdik. Hastaları 12 ve 24. ay tekrar değerlendirdik. İstatiksel olarak sonuçları değerlendirdik.Her iki grubun yaş ve cinsiyet dağılımı istatiksel olarak benzerdi. Toplam hastaları değerlendirdiğimizde, her iki hasta grup arasında Constant Skoru ve Rowe Skoru açısından anlamlı sonuç saptanmamıştır. Dış rotasyonda tespit edilenlerde %6,3 (1/16), iç rotasyonda tespit edilenlerde %29,4 (5/17) hastada tekrar omuz çıkığı saptanmıştır. Yaklaşık olarak dış rotasyonda tespit grubunda beş kat daha az tekrar omuz çıkığı saptansada sonuçlarımız da istatiksel fark bulunmamıştır. Fakat hastaları 21-30 yaş olarak, yani tekrarlamanın en sık yaşandığı alt grup olarak incelediğimizde, dış rotasyonda tespit edilenlerde hiç tekrar omuz çıkığı saptanmamışken iç rotasyon tespitinde 5 hastada tekrarlayan omuz çıkığı saptanmıştır. Dış rotasyonda tespitle tekrar omuz çıkığının genç yaş grubunda daha az görüldüğü istatiksel sonuçlarla da desteklenmiştir (p = 0,035)Primer anterior travmatik omuz çıkıkta redüksiyon sonrası dış rotasyonda tespit tekrarlamanın önlenmesi için daha faydalı yöntemdir. Artık geleneksel olarak bildiklerimizi değiştirerek primer anterior travmatik omuz çıkığı sonrası tespitimizi dış rotasyonda yapmalıyız.
Özet (Çeviri)
Shoulder dislocations are 50% of all joint dislocations. After pimary anterior traumatic shoulder dislocation is reducted traditional treatment of immobilization has done with the position of internal rotation and adduction. The purpose of this position is to secure the shoulder from its dislocation position of external rotation and abduction.33 patients who refered to GATA orthopaedics and Traumatology Department and Emergency Orthopaedics clinics with diagnosis of primary traumatic anterior shoulder dislocation from the time of december 2004 to march 2008 were divided into two groups and were treated with two methods of conservative management; one group was immobilized in internal rotation and the other group immobilized in 10 degree external rotation by our special splint. Both group were followed up for the mean period of 20.85(6-41) month. The rehabilitation program was initiated after immobilization period. During the follow uo period, we evaluated our patients functionally with Constant- Murley score and for stabilization with Rowe score system on the 6. month-follow-up. Patients were reevaluted for recurrences on the 12. and 24. month-follow-up. The overall results were statiscallly evaluated.The age and sex distrubutions were statistically same in both groups. There were no statistically significiant results by evaluations of the patients with constant score and Rowe score. The recurrence rate in external rotation group and in internal rotation group were %6.3 (1-16) and %29.4 (5-17) respectively. Although, the recurrence rate was approximately 5 times less in external rotation group, the overall results were not statistically significant differences in both groups, but when we evaluated the subgroups of the patients aged 21-30 years which the recurrences were often seen, no recuurences was occuredin internal rotation group despite 5 reccurences in internal rotation group. The recurrence rate of external rotation subgroup of young-aged was statistically proved with the results (P=0.035).Immobilization is a worthwhile method for the preventation of recurrences after primary anterior traumatic shoulder dislocation. Recently traditional reviewed knowledges should be changed and immobilization can be done in external rotation for primary anterior shoulder dislocation.