Düşük EF'li kalp yetersizliği tanısı olan SGLT-2 inhibitörü kullanan hastalarda atriyal elektromekanik gecikme ve QRS-T açısı değişimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of atrial electromechanical delay and QRS-T angle changes in patients with heart failure with reduced ejection fraction using SGLT-2 inhibitors
- Tez No: 948175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖZCAN ABACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Sodyum-glukoz ortak taşıyıcı-2 inhibitörleri (SGLT-2), düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (DEFKY) hastalarının tedavisinde yerini almış ilaçlardır. Atriyal elektromekanik gecikme (AEMG), ekokardiyografide doku doppler görüntüleme ile ölçülen ve atriyal fibrilasyon ile ilişkilendirilen bir parametredir. QRS-T açısı ise yüzey elektrokardiyogramdan hesaplanabilen ve kardiyovasküler olay, ani kardiyak ölüm, aritmi riskleriyle ilişkilendirilen bir parametredir. Bu çalışmamızda DEFKY hastalarında SGLT-2-İ kullanımı ile AEMG ve QRS-T açısı değişimlerini inceleyerek bu ilaçların total aritmi yükündeki etkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Tip 2 diyabet ve DEFKY tanılı 75 hasta alındı. Hastaların temel demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar değerleri, EKG ve ekokardiyografi bulgularına ek olarak AEMG süreleri ve QRS-T açıları not edilerek başlangıç ve tedavinin 3.ayındaki veriler karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların tedavi öncesi ve tedavinin 3. ayındaki verileri bağımlı örneklem T testi, Mann-Whitney U testi ve ki-kare analizi ile kıyaslandı. Kan basınçlarında anlamlı değişiklik olmadı, nabızlarında anlamlı düşüş görüldü (p=0.009). EKG verilerinde frontal QRS-T açısı (100.5±55.5º den 80.2±50.0º ye, p=0.003) ve QTc'de anlamlı azalma tespit edildi (p=0.008).
Özet (Çeviri)
Aim: Sodium-glucose cotransporter-2 inhibitors (SGLT-2-I's) have been incorporated into the treatment of patients with heart failure with reduced ejection fraction (HFrEF). Atrial electromechanical delay (AEMD) is a parameter measured via tissue Doppler imaging in echocardiography and is associated with atrial fibrillation. The QRS-T angle, calculated from surface electrocardiograms, is linked to cardiovascular events, sudden cardiac death, and arrhythmic risk. This study aimed to evaluate changes in AEMD and QRS-T angle with SGLT-2-I use in HFrEF patients, thereby assessing the impact of these drugs on total arrhythmic burden. Materials and Methods: Seventy-five patients diagnosed with type 2 diabetes mellitus and HFrEF were included in the study. Baseline and 3rd-month post-treatment data were compared, including demographic and clinical characteristics, laboratory values, ECG and echocardiographic findings, AEMD durations, and QRS-T angles. Results: Pre- and post-treatment data were analyzed using paired sample t-test, Mann-Whitney U test, and chi-square test. While no significant change was observed in blood pressure, a significant decrease in heart rate was noted (p=0.009). Frontal QRS-T angle significantly decreased from 100.5±55.5º to 80.2±50.0º (p=0.003), and QTc intervals also showed significant reduction (p=0.008).