Hipotiroidi ve subklinik hipotiroidili vakalarda tiroid replasman tedavisi öncesi ve sonrası visfatin düzeyleri ve bunun lipid profili ile ilişkisi
Serum visfatin levels before and after levothyroxin treatment in cases with hypothyroidism and subclinical hypothyroidism and their relationships between the lipid levels
- Tez No: 272337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Yapılan çalışmalarda tiroid bezi fonksiyon bozukluğu olan vakalarda lipid metabolizmasında çeşitli bozukluklar bulunduğu gösterilmiştir. Lipid metabolizmasında etkili bir diğer faktör visfatindir. Tiroid bezi fonksiyon bozukluğu olan hastalarda visfatin düzeyleri hakkında literatürde yeterli çalışma bulunamamıştır. Çalışmamızda hipotiroidi ve subklinik hipotiroidi olan hastaların hipotiroidi tedavisi öncesi ve sonrası plazma visfatin düzeylerini belirleyerek, bu proteinin hipotiroidi ve subklinik hipotiroidiye bağlı dislipidemi patogenezindeki muhtemel rolünü araştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Hipotiroidili ve subklinik hipotiroidili hastalar çalışmaya alındı. Hastalar vücut kitle indeksine göre üç alt gruba ayrıldı. Hastalara ilk muayeneden sonra antitiroid tedavi düzenlenerek düzenli aralıklarla kontrole çağrıldı. Ötiroid olduktan sonra hastalardan tekrar kan alınarak tetkikler takrarlandı.Bulgular: Çalışmaya alınan 43 vakanın %18,6'sı hipotiroidi, %81,4'ü ise subklinik hipotiroidili hastalardan oluşuyordu. Hastaların 37'si kadın (%86), 6'sı erkekti (%14). Ortalama yaş 45,02±13,23 (16-74) idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The theory that cases with thyroid disfunction have several lipid metabolism disorders has been suggested in previous studies. Visfatin is an another effective factor on lipid metabolism. There isn?t any previous paper about visfatin levels of patients with thyroid disfunction. In our study we aimed to researc h the likely role of visfatin in hypothyroid and subclinical hypothyroid status related dislipidemia after determining the visfatin levels before and after Levothyroxin treatment.Material and Methods: Patients with hypothyroidism and subclinical hypothyroidism were enrolled to our study. Patients were randomised to three groups because of their body mass indexes. After first physicial examination, patiens were given Levothyroxin treatment and began to followed regularly. After becoming euthyroid, blood tests were performed again.Results: Totally 43 patients were enrolled to our study, 18.6% of them were hypothyroid and 81.4% were subcilinical hypothyroid. 37 patients were female (86%) and 6 were male. Mean age was 45,02±13,23 (16-74).