Sedanter ve sporcularda bacak tercihi, izokinetik diz kuvvetinin denge performansına etkisi
The effects of leg dominance and isokinetic knee strength on balance performance in athle and sedantary groups
- Tez No: 272367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TÜRKMEN, PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, sedanter ve sporcularda bacak tercihi ve izokinetik diz kuvvetinin denge performansına etkisinin araştırmasıdır.Çalışmaya herhangi bir sakatlık geçirmemiş gönüllü 101 denek katıldı. Bunların 45'i sedanter ve 56'sı sporcu, 52'si bayan, 49'u erkek; 60'ı sağ bacak ve 40'ı ise sol bacak tercihli; 65'i sağ eli ve 36'sı sol elli baskın kullanan kişilerden oluşmuştur.İzokinetik sağ ve sol diz fleksiyon-ekstansiyon kuvvetleri 600/sn-1, 1800/sn-1 `lik açılarda Cybex Humac Norm izokinetik dinamometre ile ölçüldü. İzometrik denge ölçümleri ise gözler açık çift bacak, gözler kapalı çift bacak, gözler açık sağ ve sol bacak testleri olmak üzere 4 pozisyonda, belirlenen bir noktaya bakmak koşuluyla Med-SP 200 aleti ile ölçüldü. Tanımlayıcı istatistikler ilaveten ikili grupların karşılaştırılmasında bağımsız t-testi analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of leg dominance and isokinetic knee strength on isometric balance performance in athletes and sedentary groups.Totally 101 healthy, uninjured and volunteer subjects were participated in this study. The distrubition of the subjects were 52 females and 49 males, 45 sedentary and 56 athletes, 60 left footed and 40 right footed, 65 right handed and 36 left handed respectively. Isokinetic strengths of right and left knee in 600/sn-1, 1800/sn-1 angles were measured by Cybex Humac Norm isokinetic dynamometer. Isometric balance measurements were taken by Med-SP 200 force plate in four different positions including double leg eyes open, double leg eyes closed, right single leg and left single leg with eyes open. In addition to descriptive statistics, independent t-tests were used for comparison of two groups. A 0.05 level was as statistical significance level.