Strabismus olgularında retina sinir lifi tabakası kalınlığının optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
The evalution of retinal nerve fiber layer thickness in strabismic patients measured with optical coherence tomography
  1. Tez No: 272373
  2. Yazar: AHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHANIM HACIYAKUPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Ambliyopi ile birlikte olan ve olmayan strabismik hastaların retina sinir lifi tabakası kalınlığını mukayese ederek, retinal yapısal değişiklikleri belirlemek ve optik koherens tomografinin erken tanı aracı olarak değerini belirlemektir.Gereç ve Yöntem: Strabismusu olup ambliyopisi olmayan 20 hasta, strabismusu ve ambliyopisi olan 21 hasta ve 20 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Tüm olgularda tam bir oftalmolojik muayeneye ek olarak optik koherens tomografi ile retina sinir lifi tabakası kalınlığı ve maküla kalınlığı analizi yapıldı.Bulgular: Strabismusu olup ambliyopisi olmayan hastalarda (grup 1) üst kadran retina sinir lifi tabakası kalınlığı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede ince bulundu(p=0,038). Strabismusu ve ambliyopisi olan hastaların ambliyop gözleri (grup 2), ortalama retina sinir lifi tabakası, üst kadran ve alt kadran kalınlığı açısından kontrol grubuna göre istatistiksel olarak ince bulundu. Strabismusu ve ambliyopisi olan hastaların ambliyop olmayan gözleri (grup 3) ortalama retina sinir lifi tabakası, üst kadran ve alt kadran kalınlığı ise kontrol grubuna göre istatistiksel olarak ince bulundu(sırasıyla p=0,031; p=0,018; p=0,021). Strabismusu olup ambliyopisi olmayan hastaların (grup 1) nazal maküler kadran kalınlığı, strabismusu ve ambliyopisi olan hastaların ambliyop olmayan gözlerine (grup 3) oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede ince saptandı(p=0,041). Grup 1'in alt maküler kadran kalınlığı, grup 2'den istatistiksel olarak ince saptandı(p=0,043). Strabismusu ve ambliyopisi olan hastaların ambliyop gözlerinin (grup 2) temporal maküler kadran kalınlığı, kontrol grubuna oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede kalın bulundu(p=0,021). Strabismusu ve ambliyopisi olan hastaların ambliyop olmayan gözleri (grup 3) merkez maküla kalınlığı ve temporal maküler kadran kalınlığı açısından, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede kalın bulundu(sırasıyla p=0,065; p=0,005).Sonuç: Strabismus ve ambliyopide saptanan retina sinir lifi değişiklikleri, retinada yapısal hasarın olduğunu göstermektedir. İn vivo, non-invaziv bir görüntüleme yöntemi olan Optik Koherens Tomografi, strabismuslu olgularda ambliyopi erken tanı aracı olarak umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness and macular thickness of strabismic patients with healthy subjects using optical coherence tomography.Methods and Materials: The study group consisted of 20 strabismic patients with no amblyopia, 21 strabismic patients with amblyopia and 20 healthy subjects. Detailed ophthalmological examination and RNFL thickness and macular thickness measurements using optical coherence tomography were performed.Results: Superior quadrant RNLF thickness was significantly thicker in group 1 in comparison to the control group(p=0.038). There was no statistically difference between other parameters(p>0.05). Average RNLF, superior and inferior quadrant thickness was significantly thinner in group 2 in comparison to the control group. There is not statistically significant difference between other parameters(p>0.05). Average RNLF, superior and inferior quadrant thickness was significantly thinner in group 3 in comparison to the control group(p=0.031; p= 0.018; p=0.021). There was not statistically significant difference between other parameters(p>0.05).Macular nasal quadrant thickness was thinner in group 1 in comparison to the group 3(p=0.041). Macular inferior quadrant thickness was thinner in group 1 in comparison to the group 2(p=0.043). Macular temporal quadrant thickness was thicker in group 2 in comparison to the control group (p=0.021). Central macular thickness and temporal quadrant thickness was thicker in group 3 in comparison to the control group (p=0.065; p=0.005).Conclusions: The RNLF changes in strabismic and ambliyopic patients indicates retinal structural damages. Optical Coherence Tomography is a noninvasive, in vivo imaging technique and it is promising as a means of early diagnosis in strabismic amblyopia