Ambliyopi hastalarında kontrast duyarlılık, optik koherens tomografi ile makula kalınlığı, koroidal kalınlık ve retina sinir lifi tabakası kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of contrast sensitivity, retinal nerve fiber layer thickness, choroidal thickness and macular thickness with optical coherence tomography in amblyopic patients
- Tez No: 427057
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Strabismik, anizometropik ve mikst ambliyopların OKT(Optik Koherens Tomografi) ile makula, koroid ve retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı ile kontrast duyarlılık fonksiyonları (KDF) değerlendirerek ambliyopi grupları arasında retinanın yapısal ve fonksiyonel değişikliklerin saptanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Strabismik ambliyop 20, anizometropik ambliyop 20, mikst ambliyop 20 hasta ve bu hastaların diğer iyi gözleri ile 20 sağlıklı birey çalışmaya alındı. Tüm olgularda tam bir oftalmolojik muayeneye ek olarak optik koherens tomografi (OKT) ile santral makula, koroid ve retina sinir lifi tabakası kalınlığı ölçümü ile kontrast duyarlılık testi yapıldı. Bulgular: Her üç ambliyop grubun santral makula kalınlığı, subfoveal, nazal ve temporal koroidal kalınlıkları iyi gözlere ve kontrol grubuna göre anlamlı bir fark yoktu(p>0.05). Ambliyop gruplar RSLT kalınlığı açısından kendi aralarında ve kontrol grubuna göre dört kadranda da bir anlamlı fark yoktu(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the structural and functional changes of retina by evaluating macular, choroidal and retina nerve layer fiber thickness with OKT (Optical Coherence Tomography) and also contrast sensitivity on patients with strabismic, anisometropic and miksted amblyopia. Materials and Methods: 20 healthy subjects, 20 strabismic amblyopic, 20 anisometropic amblyopic, 20 miksted amblyopic patients and their healthy fellow eyes were included in the study. Detailed ophthalmologic examinations performed on all patients. Central macular, choroidal and retinal nerve fiber layer thickness were measured with OKT and contrast sensitivity test was performed on all patients. Findings: There were no statistical difference in central macular, subfoveal, nasal and temporal choroidal thickness in all three of the amblyopic subgroups compared to healthy fellow eyes and control group (p>0.05). There were no statistical differences between ambliopic subgroups and control group comparing RNFL thickness in four quadrants(p>0.05).