Tek taraflı ambliyop olgularda maküla ve retina sinir lifi tabakası kalınlığının optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evalution of macular and retinal nerve fiber layer thickness using optical coherence tomography in cases with unilateral amblyopia
  1. Tez No: 384478
  2. Yazar: ADEM SOYDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Tek taraflı strabismik ve anizometropik ambliyopisi olan olguların maküla ve retina sinir lifi tabakası kalınlıklarını optik koherens tomografi ile ölçerek ambliyopinin maküla kalınlığı ve retina sinir lifi tabakası üzerindeki etkilerini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 5-62 yaş arası 42 tek taraflı strabismik ambliyopi olgusunun 84 gözü, 50 tek taraflı anizometropik ambliyopi olgusunun 100 gözü ve 50 sağlıklı olgunun 50 gözü dahil edildi. Optik koherens tomografi cihazıyla retina sinir lifi tabakası kalınlıkları ve maküla kalınlıkları değerlendirildi. Refraksiyon kusuru, strabismus ve ambliyopi dışında başka bir göz patolojisi olan olgular çalışmaya dahil edilmedi. Olguların tüm ölçümleri optik koherens tomografi cihazıyla (Spectralis®), pupil dilate edilmeksizin ve aynı operatör tarafından yapıldı. Ölçüm sonuçları ortalama ± standart sapma olarak verildi. Sonuçların istatistiksel analizi bağımsız örneklem t-testi ile gerçekleştirildi. BULGULAR: Strabismik, anizometropik ambliyop ve kontrol grubunun yaş ortalamaları sırasıyla 21,79±11,51, 24,68±14,41 ve 25,96±15,01 yıl idi. Çalışmaya dahil edilen grupların maküla kalınlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Strabismik ambliyop ve kontrol grubunun global retina sinir lifi tabakası kalınlıkları sırasıyla 98,07±10,92 µm ve 101,50±9,56 µm idi ve iki grup arasında arasında globalde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effects of amblyopia on the macular thickness and retinal nerve fiber layer by measuring the macular thickness and retinal nerve fiber layer thickness in unilateral strabismic amblyopia patients and unilateral anisometropic amblyopia patients using optical coherence tomography. Material and Method: 84 eyes of 42 unilateral strabismic amblyopia patients, 100 eyes of 50 anisometropic amblyopia patients and 100 eyes of 50 healthy control subjects between the ages of 5-62 included to the study. We evaluated retinal nerve fiber layer and macular thickness using optical coherence tomography. We excluded patients having ocular pathology except mild refractive error, amblyopia and strabismus. All the measurements taken using optical coherence tomography (Spectralis®) and the measurements were taken without pupil dilatation by same examiner. Statistical data were given as a mean value ± standart deviation. The“student's t test for independent samples”was used for statistical assesment. Results: The mean age of the strabismic, anisometropic and control groups were 21.79±11.51, 24.68±14.41 and 25.96±15.01, respectively. There was no statistically significant difference in macular thickness between the groups (p>0.05). The global retinal nerve fiber layer thickness of strabismic amblyopia and control groups were 98.07±10.92 µm, 101.50±9.56 µm, respectively and there was no statistically significant difference (p>0.05).