Geriatrik populasyonda iletişim problemleri ve işitme duyarlılığı arasındaki ilişki
Relationship between communication problems and hearing loss in geriatric population
  1. Tez No: 272379
  2. Yazar: DİDEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı, yaşlı bireylerin iletişimde yaşadıkları güçlüklerin işitme cihazı kullanımı öncesi ve sonrası değerlendirilmesidir.Çalışmaya işitme kaybı olan ve sürekli işitme cihazı kullanan 30 kişi ve yakınları ile normal işiten 10 kişi ve yakınları dahil edildi. Cihazları kliniğimizde takılan işitme kayıplı grup, cihaz kullanım süreleri temel alınarak 3 alt gruba (1 ay, 6 ay, 12 ay kullanım) ayrıldı. Gruptaki bireylerin her birine Self Assessment of Communication (SAC) ve yakınlarına Significant Other Assessment of Communication (SOAC) anketleri işitme kaybının yarattığı iletişim problemlerin değerlendirmesi için uygulandı. İşitme kaybı şikayeti olmayan 10 kişilik kontrol grubuna da SAC ve SOAC anketleri uygulandı ve cevapları kaydedildi. İşitme kaybı olan gruplar kendi aralarında cihaz öncesi ve sonrası dönemde, cihaz kullanım süresinin iletişime katkısı ve normal işitenlerin değerlendirmeleri ile kıyaslandı.Çalışma sonunda elde edilen bulgular en az 1 aylık işitme cihazı kullanımının iletişim problemlerini azalttığını, 6 ay ve üzeri düzenli işitme cihazı kullanımının ise normal işiten bireylerin konuşmayı ayırt etme skorları ile SAC ve SOAC skorlarına ulaştığını göstermektedir.Çalışmamız 60 yaş üstü orta derecede sensöri-nöral işitme kayıplı (SNİK) bireylerde işitme kaybının sebep olduğu iletişim problemlerinin, kişiye uygun programlanmış işitme cihazları ile normal populasyonun iletişim becerilerini yakaladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Thirty hearing aid users and 10 normal hearing control subjects with their relatives were enrolled in the study. Hearing aid users were divided into 3 groups based on the period of hearing aid use. Self Assessment of Communication (SAC) and Significant Other Assessment of Communication (SOAC) questionnaires were given to hearing aid users, healthy subjects and their relatives for evalution of communication problems due to hearing loss. Before and after period of hearing aid use were compared to each other in the hearing aid groups. Intergroup comparisons were also made to evaluate the effects of length of hearing aid use.Our results revealed that hearing aid use for 1 month, decreased communication problems and hearing aid use for 6 months or more increased SAC and SOAC scores to a level comparable with normal hearing subjects.Our study reveals that patients with moderate sensori-neural hearing loss aged 60 or more can catch up with the communication skills of the normal hearing population with meticulously programmed hearing aid.