Farklı mevkilerde oynayan amatör futbolcuların anaerobik güç değerleri ile sprint performanslarının değerlendirilmesi
The evaluation of anaerobic power values and sprint performances of football players playing in different positions
  1. Tez No: 272378
  2. Yazar: OĞUZHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırmanın amacı, farklı mevkilerde oynayan amatör futbolcuların anaerobik güç değerleri ile sprint performanslarını karşılaştırmak ve değerlendirmekti.Araştırmaya, Samsun Spor Kulübü ve Kadıköy Spor Kulüpleri'nden toplam 40 futbolcu katıldı. Araştırmaya katılan 40 oyuncunun bazı fiziksel ve fizyolojik özellikleri ölçülmüş, oynadıkları mevkilere göre kaleci (5), defans (10), orta saha (17) ve forvet (8) olmak üzere 4 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to compare anaerobic power values and sprint perfomances of amateur football players playing in different positions. 40 players from Samsunspor Club and Kadıköyspor Club took part in this research. These 40 player's some physical and physiologic features were measured, and the players were seperated into four groups according to their positions; goal keeper (5), defence (10), midfield (17) and forward (8). One Way Anova test was used to determine the differences among these groups, and according to the results of this test, Tukey Multiple Comparison Test was applied to understand among which groups there were differences.The average values of physical and physiologic parametres measured in football players were determined; age 18.50±2.26 years, sport age 7.32±2.53 years, height 178.3±5.70 cm, body weight 72.88±7.36 kg, 20 m 3.03±0.15 sn, 30 m 4.15±0.14 sn, 50 yard 5.62 ±0.25 sn, vertical jump 51.96± 3.28 cm, Wingate Test values Peak Power 816.14± 127.10 Watt, Average Power 631.08± 82.99 Watt, Minimum Power 468.90±75.37 Watt, Fatigue İndexes 41.22±10.50 Watt.According to the results of these tests, no significant difference was found statistically (p< 0.05) among ages, sport ages, height, vertical jumps, peak powers, average powers, minimum powers and fatigue indexes of the group but some meaningful differences were observed in body weight, 20 m sprint, 30 m sprint, 50 yard sprint averages.