SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde, poliklinik ve yatan hastalardan izole edilen klebsiella bakterilerinde Extended Spectrum Beta-Lactamases (ESBL) enziminin varlığının ve ESBL (+) suşlarda beta-laktam antibiyotiklere direnç özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 91996
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
57 ÖZET SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi poliklinik ve yatan hastalarından 6 aylık bir sürede elde edilen Klebsiella spp. suşları klasik yöntemlerle tür düzeyinde tanımlanmış ve Extended Spectrum Beta-Lactamase (ESBL) enziminin varlığı araştırılmıştır. Çalışmaya alınan 100 Klebsiella susunun 60'ı poliklinik, 40'ı yatan hastalardan elde edilmiştir. Bu suşların 67'si Klebsiella pneumoniae, 33'ü Klebsiella oxytoca olarak tanımlanmıştır. Çift disk sinerji yöntemiyle (ÇDSY) ESBL (+)'liği poliklinik hastalarında %3,3 (60 suşda 2 ESBL +), yatan hastalarda %17,5 (40 suşda 7 ESBL +) olarak saptanmıştır. Çalışmaya alınan Klebsiella suşlarının izole edildikleri materyaller idrar, balgam, yara, abse ve kan kültürüdür. ESBL (+)'liği en çok idrar kültürlerinde saptanmıştır. (%8) Çalışmada ÇDSY ile ESBL (+) bulunan 9 suş ATB-BLSE (BioMerieux) adlı ESBL saptmaya yönelik kit ile de incelenmiş ve 9 susun sadece 4'ünde ESBL (+) saptanmıştır. Ayrıca ESBL (+) suşların disk diffüzyon yöntemiyle çeşitli beta-laktam antibiyotiklere duyarlılıkları incelenmiştir. CAZ, CTX, ATM, CRO'ya karşı yalancı duyarlılık oranlan belirlenmiştir. Aralarında yalancı duyarlılık açısından belirgin bir fark saptanamamıştır. Böylece disk diffüzyon yönteminde 3. kuşak sefalosporinlere ve aztreonama duyarlılıktaki azalmanın ESBL varlığı için uyarıcı olabileceği gözönünde bulundurulmalıdır. ESBL enzimini saptamada laboratuvarda uygulanabilecek en basit, ucuz ve duyarlı yöntemin çift disk sinerji yöntemi olduğuna karar verilmiştir. Anahtar sözcükler : ÇDSY, ESBL, Klebsiella
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY We studied the presence of ESBL enzyme from the Klebsiella spp. strains by classic methods, which are obtained from the policlinic and hospitalized patients of SDÜ Medical Faculty hospital in a duration of 6 months. 60 studied 100 Klebsiella pneumoniae strains are from policlinic and 40 from hospitalized patients. 67 of these 100 strains are identified as Klebsiella pneumoniae and 33 strains identified as Klebsiella oxytoca. ESBL found positive in 3,3 percent of policlinic patients (2 ESBL+ from 60) and 17,5 percent of hospitalized patients (7 ESBL+ from 60). ESBL is studied by the Double Disc Synergy Method. Studied Klebsiella strains are isolated from these materials : urine, phlegm, cuts, abscess and blood cultures. ESBL is mostly determined positive from urine cultures (8 percent). The 9 strains which ESBL is found positive, determined by the DDSM are also studied with the ATB-BLSE (BioMerieux) which is another tool for ESBL determination and it is found that only 4 strains of 9 are shown ESBL (+). In addition ESBL (+) strains also studied by Disc Diffusion method for sensitivity to various beta-lactam antibiotics and found false sensitive ratios to CAZ, CTX, ATM and CRO. A clear difference of false sensitive ratio could not noticed among these. It is shown that with the disc diffusion method, decrease of sensitivity to the 3. generation sefaiosporins and aztreonam could be a warning for the ESBL presence. In conclusion, it is decided that the Double Disc Synergy Method is the most easy to use, cheap and sensitive method for ESBL determination in the laboratory. Key Words : DDSM, ESBL, Klebsiella