Braketleme öncesi ve sonrası kullanılan non-steroidal antienflamatuar analjeziklerin ortodontik diş hareketiyle oluşan ağrı ve enflamatuar mediatörlerin seviyeleri üzerine etkilerinin incelenmesi
The evaluation of the effects of the preoperative and postoperative non-steroidal antiinflammatory analgesics on the pain induced by orthodontic tooth movement and inflammatory mediator levels
  1. Tez No: 272416
  2. Yazar: ZEYNEP TUNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR POLAT ÖZSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yıllar içerisinde sabit ortodontik tedavi yöntemleri iyileştirilmiş olmasına karşın, tedavi sırasındaki ağrı halen hastaların yüzleşmek zorunda oldukları büyük bir problemdir. Bu çift körlü, randomize, kontrollü klinik çalışmanın amacı braketlerin takılmasından sonra braketleme öncesi ve sonrası asetaminofen ve ibuprofen kullanımının etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ve bu ilaçların dişeti oluğu sıvısındaki prostaglandin E2 seviyesi üzerine etkilerinin incelenmesidir. Ayrıca, klinik olarak hissedilen ağrı bulguları ile prostaglandin E2 salınım miktarı arasındaki ilişki araştırılacaktır. Çalışmamıza 48 (33 kız, 15 erkek; yaş ortalaması: 14,5±2,00 yıl) hasta dahil edilmiştir. Hastalar braketleme öncesi ve sonrası ibuprofen, braketleme öncesi ve sonrası asetaminofen ve braketleme öncesi ve sonrası plasebo gruplarına ayrılmıştır. Ağrı düzeyleri braketlemeden önce, braketlemeden sonra, 1. gün, 2. gün, 3. gün ve 7. günde görsel analog skala ile ölçülmüş ve prostaglandin E2 düzeylerine bakılması amacıyla eşzamanlı olarak cep sıvısı örneği alınmıştır. Prostaglandin E2 düzeyleri ELİSA testi ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgular Wilcoxon işaret testi ve Kruskal Wallis testi ile değerlendirilmiştir. Çalışma koşullarına uymayan 3 hasta çalışmadan çıkartılmış, toplam 45 hasta değerledirmeye alınmıştır. Plasebo grubundaki ağrı 1. günde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuş, 2. ve 3. günlerde yüksek kalmış, 7. günde başlangıç seviyesine inmiştir (p0,0011). Gruplar arası karşılaştırmada ağrı düzeyleri ve prostaglandin E2 seviyesi açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,003). Ağrı düzeyleri ile prostaglandin E2 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki kurulamamıştır (p>0,05).Sabit ortodontik tedavi sırasında görülen ağrı ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Bu çalışmada verilen ibuprofen ve asetaminofen dozları ağrıyı azaltmada plasebo ile benzer bulunmuştur. Analjezik kullanımı ortodontik diş hareketi sırasında prostaglandin E2 seviyesini etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
Despite the improvements in fixed orthodontic treatment procedures over the years, pain during treatment is still a major problem that the patients face. The aim of this double blind, randomized, controlled clinical study is to comperatively evaluate the effects preoperative/postoperative ibuprofen and acetaminophen use after bracket bonding and to investigate the effect of these drugs on the prostaglandin E2 level in the crevicular fluid. Furthermore, the association between the clinical pain findings and the amount of prostaglandin E2 release will be investigated.Forty-six patients (31 girls, 15 boys; mean age: 14.5±2.00 years) were included in our study. The patients were split into preoperative/postoperative ibuprofen, preoperative/postoperative acetaminophen and preoperative/postoperative placebo groups. The pain levels were measured before the placement of appliances, after the placement of appliances, at the 1st day, 2nd day, 3rd day and 7th day on the visual analogue scale and the crevicular fluid samples were collected simultaneously in order to explore the prostaglandin E2 levels. Prostaglandin E2 levels were determined with ELISA test. The results were evaluated with Wilcoxon signed ranks test and Kruskal Wallis test.Three patients who did not agree to the study terms were excluded from the study and a total of 45 patients were evaluated. The pain at 1st day after bonding was found to be statistically significant, and remained at higher levels during 2nd and 3rd days, then decreased at day 7 to baseline values (p0.0011). There were no statistically significant differences between the 3 groups in the pain and prostaglandin E2 levels (p>0.003). There was not a statistically significant correlation between pain and prostaglandin E2 levels (p>0.05). The pain seen during fixed orthodontic treatment is not a neglectible issue. In this study, the pain relief provided by ibuprofen and acetaminophen were found similar to placebo to reduce the pain. Analgesic use did not affect prostaglandin E2 levels during orthodontic tooth movement.