Ortodontik mikro-implantların primer stabilitesinin in vitro koşullarda incelenmesi
The evaluation of the primary stability of the orthodontic micro-implants in vitro
  1. Tez No: 272417
  2. Yazar: SEÇİL ÇEHRELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ARMAN ÖZÇIRPICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortodontik self-drilling (SD) ve self-tapping (ST) mikroimplantlarınprimer stabilitesini incelemek ve karşılaştırmaktır. Ayrıca, mikroimplantlarınprimer stabilitesini etkileyen faktörler arasındaki korelasyonuaraştırmaktır. SD ve ST implantlar (n=72) bilgisayarlı tomografi ile kortikal kemikkalınlığı ve kemik yoğunluğu (Hounsfield unit) ölçüldükten sonra sığır iliak kemikbloklarına yerleştirilmiştir. İmplantların (n=24) yerleştirme torkları ölçülmüş veeşanlı olarak uygulayıcı tarafından yerleştirmeye karşı olan direnç subjektifolarak skorlanmıştır. İmplantlar yerleştirildikten sonra Periotest ölçümleriyapılmıştır. Her implanttan elde edilen aksiyal kesitlerde histomorfometrikkemik-implant teması (K.İ.T. %) ölçülmüştür. Toplam 48 implantta pull-out vepush-in testleri yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğiniincelemek amacıyla %95 güven seviyesinde Kolmogorov-Smirnov testiyapılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar Mann-Whitney U, Bağımsız t-test veKi-Kare testleriyle %95 güven seviyesinde yapıldıktan sonra bu faktörlerarasındaki olası korelasyonları araştırmak için Spearman'ın korelasyon analiziyapılmıştır. SD ve ST implantların yerleştirme tork (P=.552) ve subjektif skorları(P=.324) benzer bulunmuştur. Periotest ölçümlerinden sadece Periotest 3ölçümü için gruplararası fark bulunmuştur (P=.013). Gruplararasıkarşılaştırmada maksimum pull-out (P=.166) ve push-in (P=.419) kuvvetlerifarklı bulunmamıştır. SD gruptaki K.İ.T. (%87.60) ST gruptakinden (%80.73)daha yüksek bulunmuştur (P=.046).K.İ.T. ve kortikal kemik kalınlığı arasında SD (r=0.909, P=.00) ve ST (r=0.823,P=.001) gruplarında pozitif korelasyon bulunmuştur. Pull-out değerleri vekortikal kemik kalınlığı (r=0.606, P=.037) ve kortikal kemik yoğunluğu (r=0.748,P=.005) arasında SD grupta pozitif korelasyon belirlenmiş olmasına karşın, STgrupta bu parametreler arasında korelasyon bulunamamıştır. Benzer şekildepush-in değerleri ve kortikal kemik yoğunluğu (r=0.661, P=.00) arasında SDgrupta pozitif korelasyon bulunmuş olmasına karşın, ST grupta push-indeğerleri ve bilgisayarlı tomografi parametreleri arasında korelasyonbulunamamıştır. Yerleştirme tork ve kortikal kemik kalınlığı arasında SD(r=0.544, P=.00) ve ST (r=0.516, P=.001) gruplarında pozitif korelasyon bulunmuştur. Ayrıca, yerleştirme tork ve kortikal kemik yoğunluğu arasında SD(r=0.661, P=.00) ve ST (r=0.568, P=.00) gruplarında anlamlı korelasyonbulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate and compare primary stability of selfdrilling(SD) and self-tapping (ST) orthodontic micro-implants. In addition,possible correlations of factors influencing primary stability were explored. SDand ST (n=72) were placed into bovine iliac bone blocks subsequently tocomputed tomography measurements on cortical bone thickness and bonedensity (Hounsfield units). Insertion torque (IT) of the implants (n=24) weremeasured and the subjective resistance to insertion was simultaneously scoredby the operator. Periotest measurements were undertaken upon placement ofthe implants. Histomorphometic bone-implant contact (BIC %) of each implantwas measured from axial sections. Pull-out and push-in tests were performedon a total of 48 implants. Kolmogorov-Smirnov test was performed at 95%confidence level to determine whether normal distrbution of the data waspresent. Inter-group comparisons were undertaken by Mann-Whitney U,Independent t-test, and Chi-Square tests at 95% confidence level followed bySpearman?s correlation analyses to explore possible correlations between thesefactors. IT values and subjective assessment scores of SD and ST implantswere similar (P=.552 and P=0.324, respectively). The inter-group differencesbetween Periotest measurements was significant only for Periotest 3measurements (P=.013). Inter-group comparisons did not reveal differences inmaximum pull-out and push-in forces (P=.166 and P=.419, respectively). TheBIC of SD group (%87.60) was higher than that of ST group (%80.73) (P=.046).There was a positive correlation between BIC and cortical bone thickness in SDand ST groups (r=0.909, P=.00 and r=0.823, P=.001, respectively). While apositive correlation was detected between pull-out values and cortical bonethickness (r=0.606, P=.037) and cortical bone density (r=0.748, P=.005) in theSD group, there was no correlation between these parameters in the ST group.Likewise, a positive correlation was found between push-in values and corticalbone density (r=0.661, P=.00) in the SD group, but there was no correlationbetween push-in values and computerized tomography parameters in the STgroup. A positive correlation was detected between IT and cortical bonethickness in SD and ST groups (r=0.544, P=.00 and r=0.516, P=.001, respectively). There was also a significant correlation between IT values andcortical bone density in SD and ST groups (r=0.661, P=.00 and r=0.568, P=.00,respectively).