Barnason Etkililik Beklenti Ölçeği (BEBÖ)): Kardiak cerrahi versiyonu'nun türkiye için geçerlik ve güvenilirlik çalışması
The reliability and validity of Barnason Efficacy Expectation Scale (BEES): Cardiac surgery version for Turkey
- Tez No: 272423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZE KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma Barnason Etkililik Beklenti Ölçeği (BEBÖ): Kardiyak Cerrahi Versiyonu'nun, Türk toplumu için geçerlilik ve güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla metodolojik olarak gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin orijinali Susan Barnason tarafından 2002 yılında geliştirilmiş, ölçek 15 madde ve tek faktörden oluşmuştur. Çalışma İç Anadolu Bölgesinde bir ilde Vakıf Üniversitesi Hastanesinin kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde, koroner arter bypass greft ameliyatı olan 120 hasta ile yapılmıştır. Çalışmada ölçeğin yanı sıra, hastaların tanımlayıcı özelliklerini belirlemeye yönelik soru formu kullanılmıştır. Ölçek ve soru formu dört hafta sonra tekrar uygulanmıştır. Ölçek, dil geçerliği sağlandıktan sonra, uzman görüşüne sunulmuş ve kapsam geçerlik indeksi 0.85 olarak hesaplanmıştır. Yapılan analizler ölçeğin orijinalinden farklı olarak beş faktör içerdiğini, toplanarak bir ölçek toplam puanı elde edilmesi için uygun olduğunu ve ölçeğin hiçbir maddesinin çıkarılmasına gerek olmadığını göstermiştir. Ölçeğin tüm maddeleri için test -tekrar test puanları arasında korelasyon bulunmaktadır (r= 0.818; p=0.000). Ölçeğin iç tutarlık güvenirlik katsayısı (cronbach- ? ) 0.837 ve alt ölçekleri için 0.75-0.79 arasında hesaplanmıştır. Hastalar ölçeğin tüm maddelerinden toplam en az 30 ve en fazla 60, ortalama 47.26 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
This study was developed in a methodological manner to determine the validity and reliability of the Barnason Efficacy Expectation Scale (BEES) Cardiac Surgery Version for the Turkish Society. The original scale was developed by Susan Barnason in 2002 and consists of 15 items and a single factor. The study was conducted on 120 patients at the cardiovascular intensive care unit of a University Hospital at an Inner Anatolian province. The patients had undergone coronary artery bypass graft surgery. A questionnaire directed toward determining the descriptive features of the patients was used besides the scale in the study. The scale and questionnaire were administered again four weeks later. The scale was presented for a specialist opinion once language validity was ensured and the content validity index was calculated as 0.85. Analysis revealed that the scale contained five factors that were different from the original, that it was suitable to obtain a total scale score by addition and that there was no need to remove any of the items A correlation was present between the test-retest scores for all scale items (r= 0.818; p=0.000). The internal reliability coefficient (Cronbach ? ) was 0.837 for the scale and 0.75-0.79 for the subscales. The mean score from all items of the scale was 47.26 with a range of 30 to 60.