Açık kalp ameliyatı olan hastaların öz etkililik ve sosyal destek düzeylerinin belirlenmesi
Determination of self-efficacy and social support levels of open-heart surgery patients
- Tez No: 700051
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışma, açık kalp ameliyatı olan hastalarda öz etkililik ve sosyal destek düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Çalışmanın örneklemini Trabzon İl merkezinde yer alan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde açık kalp ameliyatı olup, araştırmaya katılmaya gönüllü olan 242 hasta oluşturdu. Çalışmada veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Barnason Etkililik Beklenti Ölçeği Kardiyak Cerrahi Versiyonu”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Düzeyi Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, maksimum ve minimum değerler, bağımsız gruplarda t testi, Mann-Whitney U testi, Oneway ANOVA, Kruskal-Wallis Varyans Analizi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Çalışmaya alınan hastaların öz etkililik düzeylerinin orta düzeyde olduğu ve yüksek düzeyde sosyal desteğe sahip oldukları bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a descriptive design to determine the self-efficacy and social support levels of open-heart surgery patients. The sample was composed of a total of 242 voluntary patients who had open heart surgery at the Health Sciences University Ahi Evren Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital located in the city center of Trabzon. The data were collected using the“Personal Information Form”, the“Bernason Efficacy Expectation Scale Cardiac Surgery Version (BEES)”, and the“Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS)”prepared by the researcher. In the analysis of the data, percentage, mean, standard deviation, maximum and minimum values, independent groups t-test, Mann-Whitney U test, One-way ANOVA, Kruskal-Wallis Variance Analysis, and Spearman Correlation Analysis were used. The study revealed that the patients had a moderate level of self-efficacy and had a high level of social support.