Hiperparatiroidili hastalarda trombosit fonksiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of platelet functions in patients with hyperparathyroidism
  1. Tez No: 272433
  2. Yazar: GÖKNUR YORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Paratiroid bezleri normal serum kalsiyum konsantrasyonunun sağlanmasında görevli yapılardır. Primer hiperparatiroidi(PHPT) bezlerin hiperfonksiyonuna bağlı olarak kemik, böbrek, kardiyovasküler ve nörolojik bulgular ile seyrederken, sekonder hiperparatiroidide serum kalsiyum düzeyindeki düşmeye paratiroid bezinin fizyolojik bir cevabı söz konusudur. PHPT' de koagülasyon ve fibrinoliz yollarında bazı bozukluklar tespit edilmiştir. Parathormonun trombosit fonksiyonlarına olan etkisi ile ilgili olarak litaratürde çelişkili çalışmalar bulunmaktadır. Çalışmamızda parathormonun trombosit fonksiyonları üzerine olan etkilerini primer ve sekonder hiperparatiroidili hasta grupları üzerinde değerlendirmeyi amaçladık. Çalısmaya primer hiperparatiroidisi olan 25 ve sekonder hiperparatiroidisi olan 25 hasta olmak üzere 50 hasta ve 25 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların trombosit fonksiyonları trombositten zengin plasmada trombosit agregasyon testi ile epinefrin, ADP, kollajen, ristosetin ile indüklenen agregasyon yanıtı ve -80 derecede saklanmış hasta serumundan P selektin düzeylerine bakılarak değerlendirildi. Primer hiperparatiroidi ve sekonder hiperparatiroidi ile kontrol grubunu karşılaştırdığımızda trombosit fonksiyonları açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Hastaların parathormon değerleri ile de agregasyon parametreleri ve P selektin arasında korelasyon saptanmadı. Primer hiperparatiroidi veya parathotmon yüksekliğinin trombosit fonksiyonları üzerine etkisi olmadığı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Parathyroid glands are responsible for the maintainence of normal serum calcium levels. In primary hiperparathyroidism(PHPT) renal, cardiovascular, neurological findings can be seen whereas secondary hyperparathyroidism is a physiological response to decreased serum calcium levels. Coagulation and fibrinolysis defects were observed in PHPT and many researches were performed on this subject. There are conflicting results of studies which interest about the effects of parathormone on platelet function. Our aim was to determine the effects of parathormone on platelet functions in primary and secondary hyperparathyroidism. In our study 25 patients with primary hyperparathyroidism and 25 patients with secondary hyperparathyroidism were included in study. 25 healty person served as the control group. Platelet functions of the subjects were evaluated by using platelet rich plasma and platelet aggregation tests with epinephrine, ADP, collagen, ristosetin. Also P selectin levels were evaluated in the subjects? serum which were preserved in -80 C. When the effect of parathormone on platelet functions were evaluated there was no significant difference between the groups of primary and secondary hyperparathyroidism and the control group. There was no correlation between parathormone levels and aggregation parameters and also P selectin levels. In conclusion, primary hyperthyroidism or elevated parathormon levels does not have an effect on platelet functions.