Çocukluk çağı pulmoner hipertansiyonunda pulmoner vasküler rezistans ve vazoreaktivitenin ekokardiyografik olarak değerlendirilmesi
Echocardiographic evaluation of pulmonary vascular resistance and reactivity in children with pulmonary hypertension
- Tez No: 272439
- Danışmanlar: DOÇ. SERDAR KULA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk çağı pulmoner hipertansiyonunda sağkalımı belirleyen en önemli faktörler pulmoner vasküler rezistans (PVR) ve pulmoner vazoreaktivite testidir. PVR ve pulmoner vazoreaktivitenin belirlenmesi için altın standart tanı yöntemi kardiyak kateterizasyondur ancak kardiyak kateterizasyonun invaziv bir yöntem olması nedeniyle PVR veya pulmoner vazoreaktivitenin noninvaziv bir yöntemle belirlenmesi PAH'lı hasta populasyonunun tanısında ve izleminde birçok avantaj sağlayacaktır. Bu çalışmada amacımız; eşzamanlı kalp kateterizasyonu ve transtorasik ekokardiyografi yapılarak PVR'ın ve pulmoner vazoreaktivite cevabının noninvaziv olarak transtorasik PW Doppler ekokardiyografi ile belirlenmesidir.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya kalp kateterizasyonu ile kanıtlanan 30 pulmoner hipertansiyonlu ve 40 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Sağ ventrikül çıkım yolu distalinde transtorasik ekokardiyografi PW Doppler ile pulmoner arter akım hız eğrisi elde edilerek Doppler belirleyici indeksler; Akselerasyon Zamanı (AcT), Infleksiyon Zamanı (InT), Deselerasyon Indeksi (DI), Deselerasyon Zamanı (DecT), sağ ventrikül ejeksiyon zamanı (RVET), AcT/RVET parametreleri ve kalp hızına göre düzeltilmiş değerleri ile (SPAB)/ (RVOT VTI), (TY)/ (RVOT VTI), (SPAB)/RVOT VTIxHR) indeksleri hasta ve kontrol grubunda çalışıldı. Hasta grubuna O2 ile vazoreaktivite testi yapılarak parametrelerdeki değişimler kaydedildi.Sonuçlar: Hasta grubun yaş ortalaması 77,6±93,2 ay; kontrol grubunun 77,6±64,8 ay idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pulmonary vascular resistance and vasoreactivity are the most important prognostic factors in childhood pulmonary hypertension. Cardiac catheterization is the golden standard diagnostic procedure for pulmonary vascular resistance and vasoreactivity. Since cardiac catheterization is an invasive diagnostic method, it would be more beneficial and advantageous for children with pulmonary hypertension in case pulmonary vascular resistance and vasoreactivity is diagnosed by a non-invasive method. The present study aims to determine the power and effectivity of transthoracic Doppler echocardiography in diagnosis of pulmonary vascular resistance and vasoreactivity by performing transthoracic echocardiography and cardiac catheterization simultaneously.Materials and Methods: The present study reviews 40 healthy controls and 30 children with pulmonary hypertension as diagnosed by cardiac catheterization. For each subject, transthoracic Doppler echocardiography was performed at the distal region of the right ventricle outflow tract and Doppler determining indices including acceleration time (AcT), inflection time (InT), deceleration index (DI), deceleration time (DecT), right ventricle ejection time (RVET), AcT/RVET, TRPG/(RVOT VTI), TRv/(RVOT VTI), TRPG/(HRxRVOT VTI) and their values adjusted for heart beat rate were recorded. Vasoreactivity test by O2 was done in children with pulmonary hypertension so that any alteration in the parameters could be specified.Results: The mean age of the children with pulmonary hypertension was 77,6±93,2 months while the mean age of the healthy control subjects was 77,6±64,8 months. the AcT, AcTc, InT, InTc, DI, DIc, DecT, DecTc, AcT/RVET parameters of the children with pulmonary hypertension were statistically different from those of the healthy control subjects (p10 Wood Units). It was also found that AcTc, TRPG/(RVOT VTI), TRv/(RVOT VTI), and TRPG/(HRxRVOT VTI) were indicators of an increase in pulmonary vascular resistance (p=0,009; p=0,009; p=0,003; p=0,004).