Bakteriyel menenjit etkenlerinin araştırılması
The investigation of bacterial menengitidis agents
- Tez No: 272451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Santral sinir sistemi enfeksiyonları kranyum ve spinal kord gibi hayatsal açıdan önemli bölgelerde geliştiğinden önemli morbidite ve mortalite nedenlerindendir. Menenjit, beyni çevreleyen meningeal zarların ve spinal kordun enflamasyonudur. Bakteri, virus ve mantarlar gibi pek çok mikroorganizma menenjite yol açabilir. En sık görülenleri viral ve bakteriyel menenjitlerdir. Hem mortalite hem de nörolojik sekel oranının azaltılmasında erken tanı ve uygun antimikrobiyal kullanımı önemlidir. Bu çalışmada Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Eylül 2009 ? Haziran 2010 tarihleri arasında menenjit ön tanısı alan 100 menenjit olgusu değerlendirildi. Olgular; yaş, cinsiyet, BOS görünümü, BOS hücre sayısı, BOS hücre tipi, BOS glukozu ve eş zamanlı kan glukozu oranı, BOS mikrototal proteini, Gram boyama, ARB boyama, Giemsa boyama, BOS kültürü ve BOS PCR sonuçları açısından değerlendirildi. Bakteriyel menenjitlerde BOS hücre sayısı; 30 örnekte (% 30) mililitrede 100'den fazla bulundu. Kültürü yapılan BOS örneklerinden 25 (% 25)'inde etken izole edildi. BOS PCR sonucunda 10 örnekte S. pneumoniae, 5 örnekte H. influenzae izole edildi. BOS kültürü ve/veya BOS PCR sonucu bir etken izole edilen örnek sayısı 37'dir. BOS PCR ile bir etken izole edilen 15 örnekten 12'sinde kültürü negatif idi. BOS kültürü ve PCR ile örneklerimizin hiçbirinde N. meningitidis izole edilmedi.
Özet (Çeviri)
Central nervous system infections are the significant cause of mortality and morbidity because of the developing in vital sites such as cranium and spinal cord. Menegitidis are iflammation of meningeal membrane surrounded brain and spinal cord. Many microorganisms such as bacteria, virus and fungi are the cause of menengitidis. The most frequently seen menengitidis are viral and bacterial. In this study, 100 meningitis cases diagnosed primarily in Gaziantep University, Sahinbey Investigation and Application Hospital between September 2009 and June 2010 were included. Cases were assessed for the purposes of age, sex, BOS appearance, BOS cell number, BOS cell type, BOS and blood sugar rate in synchronously, BOS micrototal protein, Gram staining, ARB staining, Giemsa staining BOS culture and BOS PCR results. In bacterial menngitis, the number of BOS cell was up to 100 in milliliter in 30 cases (30%). In 25 of BOS cases cultured (25%) agent was isolated. In BOS PCR results, S. pneumoniae in 10 and H. influenzae in 5 cases were isolated. As a result of BOS culture and/or BOS PCR, agent was isolated in 37 cases. Culture was negative in 12 of 15 cases isolated agent by BOS PCR. N. meningitidis was not isolated in cases by BOS culture and PCR.