Yenidoğan dışı menenjit şüpheli hastalarda bakteriyel menenjit etkenlerinin klasik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of bacterial meningitis agents from patients with suspicion of non-neonatal menengitis by conventional and moleculer methods
  1. Tez No: 344132
  2. Yazar: MEHMET YARPUZLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Menenjit, beyni çevreleyen meningeal zarların ve spinal kordun inflamasyonudur. Yenidoğan dışı akut bakteriyel menenjite en sık neden olan etkenler Neisseria meningitidis, Haemophilus influenzae ve Streptococcus pneumoniae?dir. Çalışmamızda yenidoğan dışı menenjit şüpheli hastalara ait beyin omurilik sıvısı (BOS) örneklerinde bu üç etkenin klasik ve moleküler yöntemler kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Toplam 137 BOS örneği çalışmaya dahil edildi. Hastaların 87?si (%63.5) erkek, 50?si (%36.5) kadın, yaş ortalamaları ise 18.4 olarak bulundu. Hedeflenen üç etken için çalışmada dört (%2.92) kültür pozitifliği, 17 (%12.40) LAT pozitifliği ve 18 (%13.14) PZR pozitifliği tespit edildi. Bu üç yöntem ile tanı alan hasta sayısı 19 (%13.86) olarak belirlendi. Kültürde üreyen üç S. pneumoniae suşunun serotipleri 6A/B, 23F ve 8 olarak bulunurken bir H. influenzae suşunun serotipi ise tip b olarak bulundu. Çalışmamızın sonucunda PZR?nin duyarlılığı %100, özgüllüğü %89.5, pozitif prediktif değeri %22.22 ve negatif prediktif değeri %100 olarak bulunurken, LAT?ın duyarlılığı %75, özgüllüğü %89.5, pozitif prediktif değeri %17.65 ve negatif prediktif değeri %99.17 olarak tespit edildi. Hedeflediğimiz üç etken dışında kültürde yedi (%5.10) koagülaz negatif stafilokok (KNS), dört (%2.92) Serratia marcescens, iki (%1.46) Staphylococcus aureus, iki (%1.46) Acinetobacter baumannii, iki (%1.46) Pseudomonas aeroginosa üredi. Sonuç olarak bakteriyel menenjit tanısında klasik kültür yöntemleri, bakteri izolasyonu ve antibiyotik duyarlılığının yapılması açısından vazgeçilmez bir yöntem olsa da bakteriyel menenjitin hızlı tanısında ve özellikle öncesinde antibiyotik kullanılan hastalarda moleküler yöntemlerin ve LAT?ın da kültürle beraber kullanılması bakteriyel menenjtin hızlı tanısında oldukça yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Meningitis is an inflammation of meningeal membranes surrounding the brain and spinal cord. The most common agents that cause of non-neonatal acute bacterial meningitis are Neisseria meningitidis, Haemophilus influenzae and Streptococcus pneumoniae. The aim of the present study was to determine the investigation of these three agents in CSF samples from suspicion of non-neonatal meningistis using conventional and molecular methods. A total of 137 CSF samples were included this study. Of the patients, 87 (63.5%) were male, 50 (36.5%) were female, and the mean of age was found as 18.4. In our study, for the intended three agents, there were detected four (2.92%) of culture positivity, 17 (12.40%) of LAT positivity and 18 (13.14%) of PCR positivity. The number of patients diagnosed with this three diagnostic method was found as 19 (13.86%). Of the cultivated three S. pneumoniae strain serotypes were found as 6A / B, 23F, and 8 respectively, while one H. influenzae strain serotype was found as type b. As a result of this study, PCR sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive value was found as 100%, 89.5%, 22.22%, and 100%, respectively, while LAT sensitivity, specificity, positive predictive value, and negative predictive value was determined as 75%, 89.5%, 17.65%, and 99.17%, respectively. Except of the targeted three agents, seven (5.10%) of coagulase-negative staphylococci (CNS), four (2.92%) of Serratia marcescens, two (1.46%) of Staphylococcus aureus, two (1.46%) of Acinetobacter baumannii, and two (1.46%) of Pseudomonas aeroginosa was isolated in culture. In conclusion, conventional culture methods are indispensable for the diagnosis of bacterial meningitis in terms of the isolation of bacteria and antibiotic sensitivity; however, usage of molecular methods and LAT with culture would be very useful for rapid diagnosis of bacterial meningitis especially in patients with prior antibiotic usage.