Deli balın (Grayanatoksin) akut ve kronik ağrı davranışı üzerine etkisi
Effect of mad honey (Grayanotoxin) on acute and chronicle pain beviour
  1. Tez No: 272456
  2. Yazar: İSMET ERAYDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Fizyoloji, İlk ve Acil Yardım, Endocrinology and Metabolic Diseases, Physiology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Bu çalışmada alternatif tıpta bir çok kullanım amacının yanında ağrı kesici olarak da kullanılan deli bal'ın (grayanatoksin) akut ve kronik ağrı (diabetik nöropatik ağrı) üzerine etkisinin gerçekte olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Çalışma hayvan deneyi çalışması olarak yapıldı. Akut ağrı için normoglisemik fareler, nöropatik ağrı için streptozicin uygulayarak diyabet yapılmış fareler kullanıldı.7 gruptan oluşan deneyde farelerin ?plantar analjezimetri? testiyle latanslarına bakıldı. Diyabetik nöropati yapılan farelerin tekrardan latanslarına bakılıp, nörapatik olduktan sonraki latansları da kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Aim of this study is to investigate whether mad honey can be used to reduce pain in acute and chronicle pain (diabetic neuropathic pain) as used as pain killer in alternative medicine.Material and Methods: This study was made as an animal experiment. For acute pain, normoglycemic mice; for neuropathic pain, mice having diabetes mellitus by giving streptozocine were used. After making seven groups of mice, their latencies were measured with plantar analgesymeter. Latency of mice with diabetic neuropathy was measured again after being diabetic neuropathy and their latencies were saved to data.