Hemodiyaliz hastalarına uygulanan refleksolojinin yorgunluk, ağrı ve krampa etkisi
The effect of reflexology applied on hemodialysis patients with fatigue, pain and cramp
  1. Tez No: 272455
  2. Yazar: GÜLÜSTAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hemodiyaliz tedavisi alan hastalar yorgunluk, kramp ve ağrı gibi birçok olumsuz semptomu bir arada yaşayabilirler. Bu semptomlar kontrol altına alınmadığında hastanın günlük yaşamının tüm alanlarını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerinden biri olan refleksolojinin bu semptomların yönetiminde olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle araştırma hemodiyaliz hastalarında, yorgunluk, ağrı ve kramp semptomlarının yönetiminde refleksolojinin etkinliğini saptamak amacıyla Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi ve 25 Aralık Devlet Hastanesi Hemodiyaliz Ünitelerinde tedavi gören, araştırmanın sınırlılıklarına uyan ve gönüllü olan 40 deney ve 40 kontrol grubu ile yapıldı. Veri toplamada araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo ? demografik değişkenler ve hastalık ile ilgili soruları içeren anket formu, Piper Yorgunluk Ölçeği, kramp ve ağrının şiddetinin ölçüldüğü Görsel Eşdeğerlik Skalası kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The patients that receive hemodialysis treatment can live unfavorable symptoms like fatigue, cramp and pain together. These symptoms if are uncontrolled affect the patients all daily life activities and quality of life negatively. One of the supplementory and alternative treatment metod reflexology is determined to have positive effect on the management of this symptoms. The research aimed to confirm the efficiency of reflexology in hemodialysis patients, has done on 40 experimental and 40 control groups that obey the limitedness of research in the hemodialysis unit of Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek State Hospital and 25 December State Hospital. The sociodemographic variables and a questionnaire form includes questions about disease that prepared by researcher, Piper Fatigue Scala, Visual Equivalance Scala that measure the pain severity was used to capture data.