Yüksek çevre sıcaklığında barındırılan tavşanlarda bazı hematolojik ve biyokimyasal parametrelerde değişiklikler
Changes in some hematological and biochemical parameters in rabbits located in high ambient temperature
- Tez No: 272478
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KURTDEDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırmanın amacı, 29-30ºC çevre sıcaklığına, 72 saat süreyle maruz bırakılan tavşanlarda bazı fizyolojik, hematolojik ve biyokimyasal parametrelerdeki değişiklikleri araştırmaktır.Çalışmanın materyalini, 2,5-3 aylık yaşta, ortalama canlı ağırlıkları 2,21 ± 0,47 kg olan sağlıklı, erkek, 12 Yeni Zelanda Tavşanı oluşturdu. Tavşanlar 21ºC oda sıcaklığı, %40-50 nisbi nem, fotoperiyod 16 saat aydınlık/8 saat karanlık olacak şekilde düzenlenmiş hepa filtreli havalandırma sağlanan özel tavşan odalarında 15 gün tutularak adaptasyonları sağlandı. Bu süreçte hayvanlar 40x50x64 cm boyutlarındaki kafeslerde tutuldu. Hayvanlara hazır pelet tavşan yemi ve su ad-libitum olarak verildi.Araştırmada kullanılan 12 tavşandan uygulama öncesi kan parametreleri ve kan serumu biyokimyasal parametreleri için kan örnekleri alındı. Kan örnekleri alınan tavşanlardan 6'sı oda sıcaklığının 29-30ºC'ye yükseltildiği odaya alınırken; diğer 6 tavşan 21ºC çevre sıcaklığındaki odada tutulmaya devam edildi ve 3 gün süreyle bu şartlarda tutuldular. Çalışma öncesinde ve barınak sıcaklığının ayarlanmasından sonraki 1., 2. ve 3. günlerde her bir tavşanın solunum sayıları, vücut sıcaklıkları ve canlı ağırlıkları ölçüldü. Üç gün boyunca tavşanların hareketleri gözlemlendi ve değişiklikler not edildi. Tüketilen su ve yem miktarları dijital tartı cihazıyla saptanarak kaydedildi.Uygulamanın 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate changes of some physiological, hematological and biochemical parameters in rabbits exposed to 29-30ºC ambient temperature for 72 hours.Twelve, male, healthy, 2,5-3 months aged New Zealand White Rabbits had 2,21 ± 0,47 kg weights on an average were constitued as material of study. The rabbits? adaptation were provided by keeping them at special rabbit rooms, with hepa filter tipped ventilating, which its temperature is 15-21ºC, relative humidity is 40-50 % and photoperiod is characterized by 16 hours light/8 hours dark. In this stage, the rabbits were kept in 40x50x64 cm sized cage. Commercial pellet food and water were given ad-libitum to animals.Blood samples were taken from twelve rabbits used in investigation for hematological and biochemical parameters before research. Six ones of 12 rabbits that had been taken blood samples from before research were taken to room which its temperature had been elevated to 29-30ºC, while the other 6 rabbits were being kept at room at 21ºC and they were kept in these conditions for 3 days. Before study and after adjustment of room temperatures, on days 1, 2 and 3, each rabbits? respiration rate, body temperature and live weight were measured. During 3 days, rabbits? behaviours were watched for and changes were noted.