Bazı anesteziklerin antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial effects of some anesthetics
- Tez No: 272481
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Anestezi, genellikle cerrahi müdahalelerden önce uygulanan, bedenin tümünün ya da belirli bir bölümünün ağrıya duyarsız hale gelmesini sağlayan işlem, bir başka deyişle duyumsama yokluğu demektir. Anestezi yaratan maddelere anestezik denir.Yapılan çalışmalarda bazı anesteziklerin acı kontrolü yanında bakteri hücreleri üzerinde antimikrobiyal etkileri belirlenmiştir. Bu etkiler üremenin durdurulması, yaşama yeteneğindeki hücrelerin sayısının azaltılması, protoplastların lizisi gibi çeşitli aktivite değişimlerini içerir.Bu çalışmada, Ankara Etlik Lokman Hekim Hastanesi Laboratuvarı'ndan temin edilen ve identifikasyon testleri sonucunda Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Candida albicans, Klebsiella pneumoniae olduğu doğrulanan 100 klinik izolata karşı lidokain, bupivakain, levobupivakain, ketamin, propofol, prilokainin ticari solüsyonlarının antimikrobiyal aktiviteleri disk difüzyon yöntemiyle araştırıldı. Bu yöntemle ketamin dışındaki diğer anesteziklere karşı bir zon oluşmaması üzerine 1 ml anestezik içerisine 0.5 McFarland'a göre bakteri ekimi ile hazırlanan solüsyondan 0, 30, 60, 120, 180, 240. dakikalarda 100 mikrolitre alınarak serum fizyolojik içerisine 10 mikrolitre aktarılmış ve 1/10.000 konsantrasyona kadar dilüye edilmiştir. Kanlı agara yapılan ekim sonrasında oluşan koloniler sayılmıştır. Lidokain, koruyucu içeren ketamin ve prilokainin ticari solüsyonunun tüm bakterilerin canlı hücre sayılarını önemli miktarda azalttığı, bupivakainin P.aeruginosa dışındaki bakterilerin canlı hücre sayılarını azalttığı, propofolün E.coli, C.albicans, S.aureus'un canlı hücre sayılarını azalttığı, levobupivakainin S.aureus ve K.pneumoniae dışındaki bakterilerin canlı hücre sayılarını azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Anesthesia, which is usually applied before surgical operations, is a process that makes a part or the whole body become unresponsive to pain. The substances that create anesthesia are called anesthetics.Studies about this subject determined that some anesthetics have antimicrobial effects on bacterial cells besides pain perception. These effects include activity changes like growth inhibition, reduction in the number of viable cells, lysis of protoplasts.In this study, antimicrobial activities of lidocaine, bupivacaine, levobupivacaine, ketamine, propofol, prilocaine?s commercial solutions against 100 clinical isolates, which had been provided from Ankara Etlik Lokman Hekim Hospital Laboratory and proved with identification tests to be Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Candida albicans, Klebsiella pneumoniae, are investigated by disc diffusion method. None of the anesthetics except ketamin awoke a zone, then 1ml anesthetic solution is prepared according to 0.5 MacFarland. 100 microliter of this solution is taken at 0´, 30´, 60´, 120´, 180´, 240´, added to saline and diluted until 1/10000 concentration is reached. Colonies were counted after 10 microliter inoculums taken from diluted suspencions were inoculated on blood agar. Lidocaine, ketamine with preservative and prilocaine?s commercial solutions reduced the viable cells of all microorganisms tested. Bupivacaine reduced the viable cells of all microorganisms tested except P.aeruginosa. Propofol reduced the viable cells of E.coli, C.albicans, S.aureus. Levobupivacaine reduced the viable cells of all microorganisms tested except S.aureus and K.pneumoniae.