Parkinson hastalarında subtalamik çekirdek derin beyin stimülasyonunun fiziksel, emosyonel, kognitif fonksiyon ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi: Erken dönem sonuçları
The effects of deep brain stimulation of subthalamic nucleus on physical, emotional, cognitive functions and daily living activities in patients with parkinson's disease: Short term results
- Tez No: 272516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma parkinson hastalarında Subtalamik Çekirdek Derin Beyin Stimülasyon'un (STN DBS) fiziksel, emosyonel, kognitif fonksiyon ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine olan erken dönem etkilerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Çalışmada parkinson dışında herhangi bir nörolojik hastalığı olmayan STN DBS cerrahisi uygulanan 10 hasta cerrahi öncesi, cerrahi sonrası 5. gün, 1. ay ve 3. ayda değerlendirilmiştir. Mobilite ve denge yeteneğini değerlendirmek için Süreli Kalk Yürü Testi, 12 m Yürüme Testi, Otur-Kalk Testi uygulanmıştır. El fonksiyonlarının değerlendirilmesi için Purdue Pegboard Testi ve el ile yazı yazma testi uygulanmıştır. Emosyonel statüyü değerlendirmek için Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) kullanılmıştır. Parkinson hastalığının klinik şiddetini belirlemek için Birleşik Parkinson Hastalığı Değerlendirme Ölçeği (BPHDÖ) kullanılmıştır. Parkinson hastalığının evresini belirlemede ise Hoehn&Yahr Parkinson Hastalığı Düzeyi Ölçeği, günlük yaşam aktivitelerinin (GYA) değerlendirilmesi için Schwab ve England Günlük Yaşam Aktiviteleri Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır.Olguların yaş ortalaması 51,20 ±10,20 yıldır (5 kadın, 5 erkek).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to descibe the effects of deep brain stimulation of subtalamic nucleus (DBS STN) on physical, emotional, cognitive functions and daily living activities in patients with Parkinson?s disease in early term.Ten patients without any other neurological disorders who underwent DBS STN were assessed at before and fift day, at first month, and at third month after surgery. Time up and go test, a 12 m walking test, chair stand test were used to asses mobility and balance. Purdeu Pegboard and hand writing tests were also used to evaluate hand function of the patients. Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD) was applied to detect depressive symptoms and to describe anxiety score. Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) was applied to define severity of Parkinson?s disease. To desribe the stage of Parkinson?s disease, the Hoehn&Yahr Scale was also used. The Schwab and England Test was used to evaluate the daily living activities.The mean age of the patients (5 female and 5 male) was 51, 20 ±10, 20 years.