Bilateral subtalamik çekirdek derin beyin stimulasyonu uygulanan parkinson hastalarında stimulasyon tarafının resimden ad/eylem isimlendirmeye etkisi
Effect of stimulation side on noun/ verb picture naming in parkinson's disease patients with bilateral subthalamic nucleus deep brain stimulation
- Tez No: 473698
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN CENK AKBOSTANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Nöroloji, Linguistics, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada anlamsal ve dilbilgisel açıdan farklara sahip sözcük gruplarının beyinde sağ ve sol hemisferdeki motor alanlarla ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ad ve eylem grubunda beyin alanları açısından bildirilen farklarda sözcüğün hareket içeriğinin yeri araştırılmıştır. Adlarda herhangi bir sorun yaşamazken eylem sözcüklerinde kusurlara sahip olduğu bildirilen Parkinson hastalığında bu bulgunun dilbilgisel gruptan mı yoksa hareket içeriğinden mi kaynaklandığının araştırılması hedeflenmiştir. Hastalarda motor semptomların tedavisinde önemli yere sahip Subtalamik Çekirdek Derin Beyin Stimulasyonu'nun (STÇ DBS) farklı uyarım durumlarında bu sözcüklerdeki performans değişimleri incelenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda ad ve eylem sözcükleri hareket içeriği olan ve olmayan sözcükler olmak üzere iki alt gruba ayrılmıştır. Bilateral STÇ DBS'si olan 30 Parkinson hastasının bu sözcük gruplarını işlemesi sırasındaki performansları resim isimlendirme deneyiyle ölçülmüştür. Parkinson hastalarının bilateral açık, bilateral kapalı, sadece sol taraf açık ve sadece sağ taraf açık olmak üzere dört ayrı uyarım durumundaki performansları kendi içinde ve 30 sağlıklı kontrolle karşılaştırılmıştır. Hem sağlıklı kontroller hem de Parkinson hastalarında adlara göre eylem isimlendirme daha kötü bulunmuştur. Her iki katılımcı grubunun performansları arasında fark yoktur. Sözcüklerin hareket içeriğinin isimlendirme açısından herhangi bir etkisi bulunmamıştır. İsimlendirme üzerine hasta grubunda anlamlı uyarım etkisi görülmemiştir. Parkinson hastalarında uyarımın motor semptom üzerine etkisiyle isimlendirme performansı arasında herhangi bir ilişki bulunmamıştır. Bu bulgular genel olarak eylem isimlendirmede adlara göre daha kötü performans sergilendiğini ve bu farkın hareket içeriğinden bağımsız olduğunu gösterir. Parkinson hastalarına özgü bir isimlendirme bozukluğu yoktur ve uyarımın isimlendirme performansı üzerine herhangi bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between word groups with different semantic and grammatic classes; and motor regions in the right and left brain hemispheres. The role of action content in previously reported differences regarding brain regions related to nouns and verbs were investigated. The aim was to analyse whether the selective verb deficit with preserved noun processing in Parkinson's disease was due to differences in grammatical classes or action contents. The effects of different stimulation conditions of Subthalamic Nucleus Deep Brain Stimulation (STN DBS), which is important in motor symptom treatment, on word performance was studied. In line with these purposes, nouns and verbs were divided into two subgroups as action and non-action words. The processing of these word groups were determined by the performance in a picture naming task in 30 Parkinson's disease patients with bilateral STN DBS. Patients' performance during four different stimulation conditions such as bilateral on, bilateral off, only left side on and only right side on were compared to each other and also to 30 healthy controls. Both healthy controls and Parkinson's disease patients were worse in verb naming compared to nouns. Both participants groups had similar performances. Action content of the words had no effect on naming. No significant stimulation effects on naming were seen in the patient group. The stimulation effects on motor symptoms in Parkinson's disease patients were not associated with naming performance. In general, these findings show that verb naming is worse than nouns and that this difference is not related with the action content. Parkinson's disease patients do not have a naming impairment and stimulation has no effect on naming performance.