Parkinson hastalığında bilateral subtalamik çekirdek üzerine uygulanan derin beyin stimulasyonunun sözel akıcılık ve görsel uzaysal oryantasyona etkisinin stimulasyon tarafı ile ilişkisi
The relation of stimulation effects on verbal fluency and visuospatial orientation according to stimulation side in deep brain stimulation of subthalamic nucleus in parkinson's disease
  1. Tez No: 314438
  2. Yazar: REZZAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CENK AKBOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bilateral subtalamik çekirdek üzerine uygulanan derin beyin stimulasyonu ameliyatı olmuş Parkinson hastalarında sözel akıcılık ve görsel ? uzaysal oryantasyon bilişsel fonksiyonlarının, elektrot stimulasyon şekillerine göre nasıl değiştiğini ortaya çıkarmaktır.Gereç ve yöntem: Bilateral STN DBS ameliyatı olmuş, demans, depresyon ve anksiyete bozukluğu ekarte edilmiş Parkinson hastalarına ilaç ?on? döneminde iken; her iki elektrot açık, her iki elektrot kapalı, sağ açık ve sol açık olmak üzere dört ayrı durumda sözel akıcılık ve görsel ? uzaysal oryantasyon testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler bu dört değişkene göre istatistiki olarak analiz edilmiştir.Bulgular: Çalışmaya alınan hastalara uygulanan MMDD ve HADÖ sonucunda altı hasta çalışmadan çıkarılmıştır. Geriye kalan 29 hastanın serebral dominansları sol taraf bulunmuştur. Uygulanan fonemik ve semantik sözel akıcılık testleri ortalama puanlarında elektrot stimulasyon paternlerine göre anlamlı fark saptanmamıştır. Görsel ? uzaysal oryantasyonu belirlemek için uygulanan ÇYBT'de yapılan hata sayıları arasında, stimulasyon paternlerine göre anlamlı fark saptanmamıştır.Sonuç; Subtalamik çekirdeklere yerleştirilmiş olan elektrotların açık ya da kapalı olmasının, dominant frontotemporal korteks ile ilgili bir fonksiyon olan sözel akıcılık ve non-dominant paryetal korteks ile ilgili bir fonksiyon olan görsel ? uzaysal oryantasyon üzerine bir etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Objective: To assess the effects of stimulation changes on verbal fluency and visuospatial orientation in patients that have undergone bilateral subthalamic nucleus deep brain stimulation in Parkinson?s disease.Material and Method: Twenty ? nine patients were tested in four different conditions as both electrodes open, both closed, right open and left open for their verbal fluency and visuospatial orientation in their drug ?on? period, after their depression, anxiety and dementia were ruled out. Results are statistically compared in three different education levels.Results: All patients? dominant hemisphere were found left in their cerebral dominance test. In four different conditions designed as ?both electrodes open?, ?both are closed?, ?only right open? and ?left open?, the mean scores in letter fluency test are 9.5, 9.6, 9.6 and 9.6 respectively. In semantic fluency, 15.1, 15, 13.3, 14.2 scores are found in these four conditions. The mean score of wrong answers in four conditions they gave in four questions for testing visuospatial orientation were 1.8,1.9, 2 and 1.8 respectively. The results were compared in Friedman test and found insignificant statistically.Conclusion: We have found no difference in scores of letter and semantic fluency and visouspatial orientation test in four different conditions of stimulaton.