Nazal septum deviasyonunda görülen alt konka hipertrofisi patogenezinin, Vasküler Endoteliyal Growth Faktör (VEGF), Epidermal Growth Faktör (EGF), Bazik Fibroblast Growth Faktör (b-FGF), Bone Morfojenetik Protein-2 (BMP-2) ve Nerve Growth Faktör (NGF) iile incelenmesi
The investigation of the role of Vasculary Endothelial Growth Factor (VEGF), Epidermal Growth Factor (EGF), Basic Fibroblast Growth Factor (b-FGF), Nerve Growth Factor (NGF), Bone Morphogenetic Protein-2 (BMP-2) in the pathogenesis of inferior turbinate hypertrophy in nasal septal deviations
- Tez No: 272532
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Alt konka hipertrofisine bağlı burun tıkanıklığı toplumda çok sık rastlanılan bir durumdur. Tek taraflı septal deviasyon durumunda deviasyonun olduğu taraftaki alt konka küçük kalırken, karşı taraf konka, kompansatris hipertrofiye uğramaktadır. Bu çalışmanın amacı, septum deviasyonunda görülen kompansatris konka hipertrofisi durumunda, immunhistokimyasal yöntemler ile, Vasküler Endoteliyal Growth Faktör (VEGF), Epidermal Growth Faktör (EGF), Bazik Fibroblast Growth Faktör (b-FGF), Nerve Growth Faktör (NGF), Bone Morfojenik Protein-2 (BMP-2)'nin varlığını parsiyel alt konka spesimenlerinde inceleyerek konka hipertrofisi patogenezine ışık tutmaktır. Septal deviasyon ve konka hipertrofisi şikâyeti bulunan 49 hastaya septoplasti ve parsiyel alt konka rezeksiyonu ameliyatı yapılıp, bilateral alt konka spesimenleri immunohistokimyasal olarak incelenmiştir. İmmunohistokimyasal değerlendirme, boyanma yoğunluğu ve yaygınlığına göre, epitel, submukozal duktuslar, perivasküler alan ve kemik dokusunda skorlanmıştır. Her iki grup arası istatistiksel değerlendirmeler McNemar testi ile yapılmıştır. İmmunohistokimyasal boyamaların sonucunda, hipertrofik ve hipertrofik olmayan konka karşılaştırıldığında tüm büyüme faktörleri açısından iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Bu bulgular ışığında, septum deviasyonunda görülen kompansatris konka hipertrofisi üzerinde VEGF, b-FGF, NGF, bFGF, BMP-2'nin anlamlı etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nasal obstruction due to lower turbinate hypertrophy has been a common condition. It has been observed that single sided septal deviastions are accompanied by contralaterally choncal hypertrophy. The aim of this study is to identify the effect of vasculary endothelial growth factor (VEGF), epidermal growth factor (EGF), basic fibroblast growth factor (b-FGF), nerve growth factor (NGF), and bone morphogenetic protein-2 (BMP-2) in inferior turbinate hypertrophy with nasal septal deviations. We performed septoplasty and bilateral partial resection of lower turbinates on 49 patients. Hypertrophic and non-hypertrophic specimens were analysed immunohistochemically for expressions of VEGF, EGF, b-FGF, NGF, BMP-2 at mucosal epithelium, submucosal ductus, perivascular region and turbinate bone level and these scores were compared statistically with McNemar test. Immunohistochemical staining was scored according to its intensity and distribution. For all growth factors which have been studied, there was no statistically significant difference between the two groups. In the light of the above findings, it was concluded that VEGF, NGF, BMP-2, EGF, bFGF did not play an significant role on compensatory hypertrophy of inferior turbinate in septal deviations.