Septoplasti operasyonunun kardiyopulmoner fonksiyonlar üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of septoplasty operation on cardiopulmonary functions
  1. Tez No: 845772
  2. Yazar: EYÜP BAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENGİN ÇEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Burundan nefes almada zorluk toplumda sık görülen şikayetlerdendir. Bu şikayetle sağlık kuruluşlarına başvuran kişilerin birçoğunda nazal septum deviasyonu olduğu tespit edilmektedir. Nazal septum deviasyonu nedeni ile nefes almada zorluk çeken hastaların tedavisinde ise cerrahi tedavi altın standarttır. Burundan nefes almada zorluk çeken hastaların vücutlarının yeteri kadar oksijenize olamayabileceği ve bunun sonucu olarak kardiyopulmoner sistemin etkilenebileceği düşünülmektedir. Literatürde bu konu ile ilgili araştırmalar sınırlı sayıdadır. Biz de çalışmamızda nazal septum deviasyonu olan hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası kardiyopulmoner fonksiyonlarını karşılaştırarak nazal septum deviasyonunun kardiyopulmoner sisteme olanetkilerini ortaya koymayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmamız prospektif bir çalışmadır ve 20 katılımcı içerecek şekilde planlandı. Sultan II. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları polikliniğine 01.01.2023 ile 01.09.2023 tarihleri arasında başvuran yeni tanılı nazal septum deviasyonu olan hastalarının anamnezi alınarak muayeneleri yapıldı. Ardından ameliyat öncesi ve ameliyattan 3 ay sonrasında burun tıkanıklığı septom değerlendirme (NOSE) skalası, ekokardiyografi ve kardiyopulmoner egzersiz testi yapılarak sonuçlar kayıt altına alındı. Daha sonra toplanan tüm veriler istatiksel analiz yapılarak kıyaslandı. Bulgular: Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalaması 28.6±8.20 yıldır ve %75'i (n=15) kadın hastalardan oluşmaktayken %25'i (n=5) erkek hastalardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Difficulty in nasal breathing is a common complaint in the society. Most of the people who apply to health institutions with this complaint are found to have nasal septum deviation. Surgical treatment is the gold standard in the treatment of patients with difficulty breathing due to deviated nasal septum. It is thought that the bodies of patients with difficulty in nasal breathing may not be sufficiently oxygenated and as a result, the cardiopulmonary system may be affected. There are limited number of studies on this subject in the literature. In our study, we aimed to reveal the effects of deviated nasal septum on the cardiopulmonary system by comparing the preoperative and postoperative cardiopulmonary functions of patients with deviated nasal septum. Materials and Methods: Our study is a prospective study and was planned to include 20 participants. Patients with newly diagnosed deviated nasal septum who applied to Sultan Abdülhamid II Han Training and Research Hospital Otorhinolaryngology outpatient clinic between 01.01.2023 and 01.09.2023 were examined by taking anamnesis. Then nose obstruction symptom eveluation (NOSE) scale, echocardiography and cardiopulmonary exercise test were performed preoperatively and 3 months after surgery and the results were recorded. All the collected data were then statistically analyzed and compared. Results: The mean age of the patients who participated in our study was 28.6±8.20 years and 75% (n=15) were female and 25% (n=5) were male.