Hemşirelerin profesyonelliğe ilişkin davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluating the behaviors of nurses regarding professionalism
- Tez No: 272587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Araştırma, hemşirelerin profesyonelliğe ilişkin davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla 23.11.2009 ile 23.02.2010 tarihleri arasında Eğitim ve Araştırma, Üniversite, Devlet ve Özel hastanelerde çalışan 1034 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, hemşirelerin tanıtıcı ve mesleki özelliklerini içeren bilgi formu ve ?Hemşirelikte Profesyonelliğe İlişkin Davranışsal Envanter? kullanılmıştır. Veriler, bilgisayar ortamında yüzdelik, aritmetik ortalama, tek yönlü varyans analizi ki-kare, Kruskall Wallis testleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin %34.7'sinin 31-40 yaş arasında, %36.3'ünün lisans mezunu, %59.7'sinin 1-5 yıl arasında deneyim sahibi olduğu görülmüştür. Hemşirelerin profesyonel davranış puanı en yüksek (5.47±3.80) özel hastanelerde, en düşük (3.72±3.15) eğitim ve araştırma hastanelerinde görülmüştür. 18-25 yaş grubunda (4.77±3.23), kadın hemşirelerde (4.35±3.48), yönetici hemşirelerde (7.58±4.61), 16-20 yıl arasında deneyime sahip olan hemşirelerde (4.88±3.42) profesyonellik davranış puanı daha yüksek olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda hemşirelikte profesyonellik davranışlarına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to evaluate the behaviors of nurses regarding professionalism between 23.11.2009 and 23.02.2010, with 1034 nurses working at education and research hospitals, university hospitals, public hospitals and state hospitals. Information forms consisting of descriptive and professional features of nurses and ?Behavioral Inventory Regarding Professionalism in Nursing? were used as means of data collection. Data were evaluated by percentage, arithmetic mean, one way variance analysis, chi-square, and Kruskall Wallis test. It was seen that 34.7% of nurses who participated in the research were in the age group of 31-40, 36.3% had bachelor?s degree, and that 59.7% had 1-5 years of professional experience. The highest professional behavior score of nurses was found at private hospitals (5.47±3.80) and the lowest was found at public and teaching hospitals (3.72±3.15). Professional behavior score was found higher for the 18-25 age group (4.77±3.23), for female nurses (4.35±3.48), for administrative nurses (7.58±4.61), and for nurses with 16-20 years of experience (4.88±3.42). In light of the findings, suggestions were made to nurses regarding professional behaviors.