IgE yüksekliği ve veya otoimmünite ile seyreden immün yetmezliklerde Th17 hücre farklılaşmasının araştırılması
Th17 Cell Differentiation İnvestigation of İmmunodeficiencies Associated with High IgE Levels and/or Autoimmunity
  1. Tez No: 272589
  2. Yazar: ÇİĞDEM AYZER TEVETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ AKKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hiper IgE Sendromu (HIES) tekrarlayan cilt apseleri, pnömoni, mukokutonöz mantar enfeksiyonları, egzama, eonzinofili ve yüksek IgE düzeyi ile karakterizedir. Sık değişken immün yetmezlik (CVID) hava yollarında ve gastrointestinal bölgelerde tekrarlayan bakteriyel enfeksiyonlarla karakterize olmaktadır. Bu çalışmada patogenezi tam olarak bilinmeyen HIES ve CVID hastalıklarında altta yatan immünolojık bozukluğun aydınlatılması amacıyla IL-17 üreten, virüs enfeksiyonlarına karşı koruyucu olmakla birlikte Klebsiella pneumoniae ve Candida albicans gibi hücre dışı bakterilere ve fungal patojenlere karşı nötrofil aracılı immün yanıtta önemli olduğu bilinen Th17 hücrelerin farklılaşmasının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya HIES ve CVID tanısı almış 2 grup hasta alındı. 4 sağlıklı kontrol deneylere dahil edildi. Her gruptan venöz kandan periferal kan mononükleer hücreler (PBMC) ve CD45RA+ Naif T hücreleri izole edildi. Sonuçlara göre %96 saflıkta CD45RA+ Naif T hücre izole edildi. İzole edilen hücreler anti-CD2, anti-CD3, anti-CD28 uyaranı ve TGFbeta, anti-IFNgamma, IL-6, IL-1ß, IL-23, IL-21 sitokinlerinin oluşturduğu Th17 farklılaşma koşullarında kültüre edildi. Kültür süpernatantlarındaki IL-17 sitokin seviyesi ELISA yöntemi ile ölçüldü. ELISA sonuçlarına göre HIES grubunda Naif T hücreler Th17 farklılaştırma koşullarında kültüre edildiğinde IL-17 sitokin seviyesi uyarım öncesine göre anlamlı olarak farklı artış göstermemiştir. HIES grubundan izole edilen PBMC farklılaştırma koşullarında kültüre edildiğinde, IL-17 sitokin salınımı sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlılığa yakın olarak düşük bulunmuştur. CVID ve sağlıklı kontrol gruplarından izole edilen Naif T hücreler Th17 farklılaştırma koşullarında kültüre edildiğinde her iki grupta da uyarım öncesine göre IL-17 sitokin seviyesinde anlamlı artış gözlenmiştir. İzole edilen PBMC ve Naif T hücrelerin Th17 farklılaştırma kültürleri sonucu sağlıklı kontrol ve CVID grupları arasında IL-17 sitokin salınımında anlamlı fark saptanmamıştır. Bu veriler HIES' li hastalarda T hücrelerin IL-17 sitokinini üretmede kusurlu olabileceklerini ancak CVID'li hastalarda IL-17 üretiminde aksaklık olmadığını düşündürmektedir.Anahtar Sözcükler; CVID, HIES, immün yetmezlik, otoimmünite, Th17
Özet (Çeviri)
Hyper IgE Syndrome (HIES) is characterized by recurrent skin abscesses, pneumonia, mucocutaneous fungal infections, eczema, eosinophilia and high serum IgE levels. Common variable immunodeficiency (CVID) is characterized by recurrent bacterial infections in airways and gastrointestinal tract. In this study, in order to elucidate underlying immunological disorders in CVID and HIES patients, IL-17 producing -as being protective against viral infections and are known to be important in neutrophil-mediated immune response against extracellular and fungal pathogens such as Klebsialla pneumonia and Candida albicans- Th17 cells? differentiation is aimed to be investigated. Two groups of patients diagnosed with CVID and HIES were enrolled in the study. 4 healthy control were also included. In each group peripheral blood mononucleer cells (PBMC) and CD45RA+ Naive T cells were isolated from venous blood. Isolated cells cultured by using anti-CD2, anti-CD3, anti-CD28 stimulus and Th17 differentiation conditions caused by TGFbeta, anti-IFNgamma, IL-6, IL-1ß, IL-23, IL-21 cytokines. IL-17 levels of culture supernatans were measured by ELISA method. According to ELISA results when Naive T cells obtained from HIES patients were cultured under Th17 differentiating conditions, culture supernatant? IL-17 cytokine level had not shown a significant increase compared to the unstimulated group. When PBMC isolated from HIES group were cultured under differentiating conditions, IL-17 cytokine level had been measured nearly statistical significant compared to the healty control group. Naive T cells isolated from CVID and the healty control group were cultured under Th17 differentiating conditions, we had observed a significant increase in IL-17 levels of both groups. İsolated PBMC and Naive T cells were cultured under Th17 differentiating conditions, between the healty group and CVID group there is no significant difference in the IL-17 cytokine levels. These results have showed that a defect can be in IL-17 secreting T cells in HIES group, but there is no defect in IL-17 secreting T cells in CVID patients.Key words; autoimmunity, CVID, HIES, immun deficiency, Th17