Arter hastalarında anjiyo öncesi ve sonrası hemostatik değişiklikler
Haemostatic differences before and after angiography on artery diseaseas
- Tez No: 272612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN TETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Çalışmaya klinik olarak anjiografi uygulanan hiperkolesterolemik 22 hasta ve 15 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastaların anjiografi yapılmadan ve anjiografi sonrası (30 dakika içinde) alınan kan örneklerinde tromboelastografi ile hemostatik parametreleri incelendi.Bulgularımıza göre, Kontrol Grubunun reaksiyon zamanı (R); 5.48±1.39 dk iken, Anjiyo öncesi R; 4.74±1.59 dk, anjiyo sonrası R; 3.36±0.89 dk olarak bulunmuştur. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda anjiyo öncesi ve sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05), kontrole göre de anjiyo öncesi ve sonrası istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Kontrol grubunun Pıhtılaşma İndeksi (CI); 0.22±2.14 iken, Anjiyo öncesi CI; -0.31±2.59, anjiyo sonrası CI; 1.71±2.07 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
22 hyperlipidemic disease patients with serious arterial and who had angiography and 15 healthy donors were included in this study. Haemostatic parameters were determined by thrombelastography technique in blood samples taken before angiography and on the 30th minutes after angiography.The reaction time levels were 5.48±1.39 min (control), 4.74±1.59 min (before angiography) and 3.36±0.89 min (after angiography) respectively. The reaction time level in the before and after angiography was statistically significant decreased (p0.05), and compared to the control group it was statistically insignificant (p>0.05).Clotting index levels were 0.22±2.14 (control), -0.31±2.59 (before angiography) and 1.71±2.07 (after angiography) respectively. Clotting index level was increased in before and after angiography (p0.05).