Koroner anjiyografi uygulanacak hastaların algıladıkları stres durumları ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of perceived stress situations and anxiety levels of patients who will be subjected to coronary angiography
  1. Tez No: 905270
  2. Yazar: AYŞE NUR KADAYIF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE CENGİZ AÇIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünya çapında koroner arter hastalıklarının artması sonucu koroner anjiyografi yapılan hasta sayısındaki artışta kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle koroner anjiyografi (KAG) uygulanacak hastaların algıladıkları stres durumları ve kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla bu çalışma planlandı.Araştırmanın evreni, bir eğitim ve araştırma hastanesinin koroner yoğun bakım üniteleri oluşturdu. Araşırmada hastalara ''Kişisel Bilgi Formu'' ve ''Durumluk ve Süreklik Kaygı Ölçeği'' ve ''Algılanan Stres Ölçeği'' uygulandı.Hastaların yaş ortalaması 54,31±12,50 idi. Hastaların %63,2'si erkek, 36,8'i kadındı. %27,8'i lise mezunu, %57,6' sının gelir seviyesi düşüktü. Araştırmaya katılanların %79,2'si evli olup %33,3'ü emekli idi. Katılımcıların %45,8'i sigara kullanmaktaydı. Araştırmada katılımcıların %30,6'sı tanısını bilmemekte olup %64,6'sının başka ek hastalığı vardı. Hastaların %58,3'ü tanı amaçlı KAG olmakla birlikte anjiyo olacağı bölgeyi bilenler %61,8 idi. KAG' nin kasıktan yapılacağını bilenler %48,3 iken koldan yapılacağını bilenler ise %51,7' dir. Tanıyı bilmeyenlerde durumluk kaygı ölçek puanı bilenlere göre daha yüksek iken KAG nedeni kontrol olanlarda durumluk kaygı ölçek puanı girişimsel olanlara göre daha yüksekti. Ayrıca kasıktan anjiyo yapılanlarda algılanan stres ölçek ve algılanan stres alt boyut puanları koldan anjiyo yapılanlara göre daha yüksek olarak bulundu. Hastalık ve koroner anjiyografi hakkında hasta açısından bilinmezlikler, sağlığın sürdürülmesinde hastaların kendisini yetersiz hissetmesi ve stres durumlarını etkilemektedir. Ayrıca anjiyo yapılan bölgenin de kaygı düzeylerini etkilediği saptanmış olup KAG öncesi bakım, KAG sonrası bakımı da etkilemektedir. Bu sonuçlar hastaların kaygı düzeyini etkileyen faktörlerin bilinmesinin önemini bir kez daha vurgulamış, hemşirelerin bu doğrultuda hastalara girişim uygulaması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the increase in coronary artery diseases worldwide, the increase in the number of patients undergoing coronary angiography is inevitable. Therefore, this study was planned to determine the perceived stress and anxiety levels of patients who will undergo coronary angiography (CAG). The population of the research was the coronary intensive care units of a training and research hospital. The sample consisted of 144 patients who met the research criteria. In the research, ''Personel Information Form'' and ''State and Trait Anxiety Scale'' and ''Perceived Stress Scale'' were applied to the patients. The average age of the patients was 54.31±12.50. 63.2% of the patients were male and 36.8% were female. 27.8% were high school graduates, and 57.6% had low income levels. 79.2% of the participants in the study were married and 33.3% were retired. 45.8% of the participants were smokers. In the study, 30.6% of the participants did not know their diagnosis and 64.6% had other comorbidities. Although 58.3% of the patients had CAG for diagnostic purposes, those who knew the area where angiography would be performed were 61.8%. Those who know that CAG will be performed in the groin is 48.3%, while those who know that it will be performed in the arm are 51.7%. While the state anxiety scale score was higher in those who did not know the diagnosis than in those who knew, the state anxiety scale score in those with control CAG was higher than in those who had intervention. Additionally, perceived stress scale and perceived stress subscale scores were found to be higher in those who underwent groin angiography than in those who underwent arm angiography. Uncertainty about the disease and coronary angiography affects patients' feelings of inadequacy and stress in maintaining their health. In addition, it has been determined that the area where angiography is performed also affects anxiety levels, and pre-CAG care also affects post-CAG care. These results once again emphasize the importance of knowing the factors affecting the anxiety level of patients and show that nurses should intervene in patients accordingly.