Postopratif kolan kanserli olgularda bilgisayarlı tomografi kolonografi
Computed tomography colonography in the follow up of postoperative colon cancer cases
  1. Tez No: 272626
  2. Yazar: ESRA TOZAN BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ÇUBUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Kolorektal kanserler ciddi morbidite ve mortaliteyle seyreden önemli sağlıkproblemlerinden biridir. Bu nedenle postoperatif hastalar düzenli aralıklarla çeşitliinvazif ve non-invazif yöntemlerle tekrar değerlendirilmektedir. Bilgisayarlıtomografi (BT) kolonografi tanı rehberlerinde önerilen bir tarama yöntemidir. Ancakhenüz nüks tarama rehberlerinde önerilen bir yöntem değildir. Bu çalışmanın amacıkolon kanseri olgularının postoperatif takibinde kontrastlı BT kolonografininetkinliğinin değerlendirilmesidir.GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya kolorektal kanser nedeniyle opere olmuş toplam22 hasta katıldı. Tüm olgulara, BT kolonografi tetkikini takiben dört hafta içerisindestandart konvansiyonel kolonoskopi yapıldı. Barsak temizliği yetersiz olan 1 hasta ilestriktüre bağlı konvansiyonel kolonoskopi işlemi tamamlanamayan 1 hasta çalışmadışında tutuldu. Yirmi hastadan elde edilen BT kolonografi ve standartkonvansiyonel kolonoskopi sonuçları karşılaştırıldı.BULGULAR: Çalışmaya katılan toplam 20 hastanın (9 erkek, 11 kadın) yaşortalaması 63,75 ± 10,24 yıldı. BT kolonografi operasyon tarihinden ortalama 17,7 ±16,7 ay (medyan: 14,45 ay) sonra çekildi. Barsak distansiyonu optimal düzeydeydi.BT kolonografi işlemi sonucunda 5 hastada farklı lokalizasyonlarda ve değişikboyutlarda toplam 15 polipoid oluşum saptandı. Konvansiyonel kolonoskopi işlemisonucunda ise 4 hastada toplam 17 tane polipoid oluşum saptandı. Saptananpoliplerin boyutları açısından anlamlı bir fark gözlenmedi (5,3 ± 3,2 mm vs. 4,5 ±3,5 mm, p=0,25). Ayrıca ? 5 mm olan lezyonların değerlendirmesinde de istatistikselolarak anlamlı bir fark saptanmamakla birlikte BT kolonografinin sensitivitesi %42,8, spesifitesi % 57,1, pozitif prediktif değeri % 75 ve negatif prediktif değeri %7,6 olarak saptandı (?2=0,4). Tüm polipler değerlendirildiğinde, BT kolonografininsensitivitesi % 83,3, spesifitesi % 88,2, pozitif prediktif değeri %46,8, negatifprediktif değeri %25 olarak saptandı (?2=0,28).SONUÇ: BT kolonografinin postoperatif kolorektal kanser olgularında metakronlezyonların saptanmasında yüksek sensitivite ve spesifite değerlerine sahip olduğunusaptadık. BT kolonografinin metakron lezyon tespitinde etkin bir yöntem olduğunuve tarama rehberlerinde gelecek yıllarda daha ağırlıklı olarak yer alacağınıdüşünüyoruz.ANAHTAR KELİMELER: BT kolonografi, postoperatif, kolorektal kanser,
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Colorectal cancer is an important healthcare problem with significantmorbidity and mortality. Hence, postoperative patients are reevaluated by variousinvasive and non-invasive procedures in regular intervals. Computed tomography(CT) colonography is a proposed screening method in diagnostic guidelines, but it isnot suggested in recurrence screening guidelines, yet. The aim of this study was toevaluate the efficacy of CT colonography in the follow up of postoperative coloncancer cases.MATERIAL & METHODS: Twenty two patients who underwent surgery forcolorectal cancer were included in the study. Following the CT colonographyprocedure standard conventional colonoscopy was carried out in 4 weeks for allcases. One patient with inadequate bowel cleaning and 1 patient with inconclusiveconventional colonoscopy evaluation, because of a stricture, were excluded. Resultsof 20 patients were evaluated.RESULTS: Mean age of 20 patients (9 male, 11 female) included in the study was63.75 ± 10.24 years. CT colonography was performed at 17.7 ± 16.7 months(median: 14.45 months) after surgery. Bowel distention was optimal. Fifteenpolypoid lesions with different size and location were suspected in 5 patients by CTcolonography. Conventional colonoscopy detected 17 polypoid structures in 4patients. A significant size difference was not observed (5.3 ± 3.2 mm vs. 4.5 ± 3.5mm, p=0.25) between the polyps. While there was no statistically significantdifference for suspicious lesions ? 5 mm, CT colonoscopy had 42.8% sensitivity,57.1% specificity, 75% positive predictive value and 7.6% negative predictive valuein such lesions (?2=0,4). In the assessment of all polyps, BT colonoscopy had 83.3%sensitivity, 88.2% specificity, 46.8% positive predictive value and 25% negativepredictive value (?2=0,28).CONCLUSION: We found that CT colonography had a high specificity andsensitivity in the detection of metachronous lesions in postoperative colorectal cancercases. We believe that CT colonography is an efficient method for detecting themetachronous lesions postoperatively and that it will be widely included in follow upscreening guidelines in the future.KEYWORDS: CT colonography, postoperative, colorectal cancer, recurrent